Bilim ve Teknoloji
Giriş Tarihi : 30-04-2020 00:54   Güncelleme : 05-05-2020 00:55

Düşünme becerilerini geliştiren yapay zekâ üretildi

İnsanın karar verme hızını ve bulunduğu durumu tahmin etme yeteneğini değerlendirme fırsatını sağlayan yeni bir yapay zekâ geliştirildi.

Düşünme becerilerini geliştiren yapay zekâ üretildi

Moskova Devlet Psikoloji ve Eğitim Üniversitesi'ndeki (MGPPU) bilim insanlarına göre, modern bilişsel yetenek inceleme yöntemleri, sadece sayma becerilerini ve mantıksal düşünmeyi ölçmüyor; geliştirdikleri sistem, ayrıca hızla değişen koşullarda alınan tahminlerin ve kararların kalitesini de değerlendirebiliyor.

Uzmanların oluşturduğu sanal alanda, oyuncu birçok aktif rakiple karşılaşıyor. Rakiplerin davranışı, yapay zekâ tarafından karmaşık matematiksel algoritma temelinde yönetiliyor. Oyuncunun amacı, sınırlı bir oyun alanı içinde tüm rakipleri yok etmek.

DAVRANIŞLARI ANALİZ EDİYOR

MGPPU Bilgi Teknolojileri Fakültesi Psikolojik Araştırmalar Bilgi Teknolojisi Merkezi Nicel Psikoloji Laboratuvarı Başkanı Pavel Dumin, "Markov rasgele süreçler teorisi ve doğrusal olmayan optimizasyon yöntemleri temelinde, deneğin, sorun çözerken başvurduğu eylemlerinin doğruluğunu ölçmekle birlikte, davranışını analiz etme fırsatını sağlayan süreçler geliştirdik" dedi.

GERÇEKLİKLE İLGİLİ EN KARMAŞIK DURUMLARI ÜRETİYOR

Dumin, yapay zekânın, oyunu somut oyuncuya göre adapte edebildiğini, onun stratejisini gözlemleyerek becerilerinin gerçek gelişim seviyesiyle ilgili en ayrıntılı tabloyu sunacak karmaşıklıktaki durumları üretebildiğini anlattı.

Oyunun ayrıca istihkâm robotları ve keşif dronları gibi karmaşık otomatik sistem operatörlerinin ihtiyaç duyduğu yeteneklerin kontrol aracı ve simülatörü işlevini gördüğü kaydedildi.

MATEMATİKSEL OPTİMİZASYON

Bu tür psikodiyagnostik araçları geliştirme sürecindeki en büyük zorluğun, uyarlanabilir prosedürleri doğru bir şekilde yapılandırmak için gereken büyük ampirik veri eksikliğinin olduğunu söyleyen Dumin, şimdilik eksikliği matematiksel optimizasyon yardımıyla telafi ettiklerini belirtti.

HEDEF, ACİL DURUMLARDA ÇALIŞMA KABİLİYETİNİ ARTIRMAK

Uzmanların bir sonraki hedefi, sistemi eğitime yönelik hazır duruma getirmek ve oluşturulan yapay zekâ temelinde, otomatik sistemlerin acil durumlarda çalışma kabiliyetini artıran yazılımı geliştirmek.