Dünya
Giriş Tarihi : 05-05-2020 00:06   Güncelleme : 07-05-2020 23:51

Dünya Sağlık Örgütü yeniden uyardı: Hiçbirimiz güvende değiliz

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, "Covid-19'dan herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz" uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü yeniden uyardı: Hiçbirimiz güvende değiliz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde gün içinde düzenlenen Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği'ne 40 ülkeden liderin katıldığını belirten Ghebreyesus, Covid-19 aşısı, teşhisi ve tedavilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için toplam 7.4 milyar dolar taahhüt edildiğini anımsattı.

"BU VİRÜSÜN PANZEHİRİ ULUSAL BİRLİK VE KÜRESEL DAYANIŞMADIR"

Ghebreyesus, etkinliğin küresel dayanışmanın güçlü ve ilham verici bir göstergesi olduğuna işaret ederek, "Covid-19'dan herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz" dedi.

Dünya genelinde bazı ülkelerde yeni vakaların ve ölümlerin sayısı azalırken, diğerlerinde artış olduğuna vurgu yapan Ghebreyesus, "Bu yüzden bağış etkinliği çok önemliydi. Bu virüs, uzun süre bizimle olacak. Onu yenecek araçları geliştirmek ve paylaşmak için bir araya gelmeliyiz" ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, "Bu virüsün panzehiri ulusal birlik ve küresel dayanışmadır. Bu virüse karşı panzehir, insan ruhudur" değerlendirmesinde bulundu.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NDEN 'REMDESIVIR' ADLI İLACA DESTEK

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, 'Remdesivir' adlı antiviral ilacın Covid-19 tedavilerinde kullanılmasına ilişkin bir soruya, "İlacın potansiyel kullanımı için ABD'de umut sinyalleri var" yanıtını verdi.

İlacı üreten Amerikan Gilead ilaç şirketiyle Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus'un en üst düzeyde doğrudan görüştüğü bilgisini aktaran Ryan, ilacın küresel çapta 'dayanışma' denemelerinin başlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA), Covid-19 tedavisi için Amerikan Gilead ilaç şirketinin ürettiği 'Remdesivir' adlı antiviral ilaca 'acil durum onayı' verdiğini duyurmuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum