Dünya
Giriş Tarihi : 20-10-2020 01:01   Güncelleme : 24-10-2020 00:36

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Endişe verici bir aşamaya girdik

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 salgınının endişe verici bir aşamaya girdiğini belirterek, kuzey yarımkürenin kışa girmesiyle birlikte Avrupa ve Kuzey Amerika'da vakaların hızla artmaya başladığı uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Endişe verici bir aşamaya girdik

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, "Bugün 184 ülkenin Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) katıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.

Programa en son Ekvador ve Uruguay'ın katıldığını aktaran Ghebreyesus, COVAX'ın potansiyel Covid-19 aşısı için en büyük küresel platform olduğunun altını çizdi ve programın amacının etkili ve güvenli bir aşının üretildikten sonra tüm dünyaya eşit şekilde dağıtılması olduğunu belirtti.

"VAKA SAYILARI HIZLA ARTMAYA BAŞLADI"

Ghebreyesus, Covid-19 salgınının endişe verici bir aşamaya girdiğini belirterek, "Kuzey yarımküre kışa girerken, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz" diye konuştu.

Pek çok ülke liderinin virüsün yayılmasını yavaşlatmak, sağlık çalışanlarını ve sağlık sistemlerini korumak amacıyla aldığı önlemlerden memnuniyet duyduğunu ifade eden Ghebreyesus, vaka sayısı arttıkça hastane ve yoğun bakım servislerinde yatak ihtiyacının da arttığını dile getirdi.

"TÜM HÜKÜMETLER BULAŞMA ZİNCİRİNİ KIRMAYA ODAKLANMALI"

Ghebreyesus, şöyle konuştu:

Hemşire ve doktorlar salgının ilk günlerine göre, virüse yakalanan hastalara nasıl en iyi şekilde bakacaklarını daha iyi biliyor. Ancak hastane kapasitesine ulaşıldığında ve aşıldığında hem hastalar, hem de sağlık çalışanları için çok zor ve tehlikeli bir durum ortaya çıkacak. Bu nedenle, tüm hükümetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları, hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için temel prensiplere odaklanması önem arz ediyor.

Genel Direktör Ghebreyesus, sözkonusu temel prensiplerin ise aktif vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması olduğunu kaydetti.

KÜRESEL DAYANIŞMA VE MİLLİ BİRLİK ÇAĞRISI

"We Are Family" şarkısıyla ünlenen ABDli şarkıcı Kim Sledge'in de katıldığı toplantıda, Ghebreyesus, küresel dayanışma ve milli birlik çağrısını yineleyerek, "Biz büyük küresel bir aileyiz ve kazanacağız" ifadesini kullandı.

Sledge ise Covid-19'a karşı küresel dayanışma ve işbirliğini teşvik etmek için "We Are Family" ("Biz Aileyiz") kampanyasına katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.