Dünya
Giriş Tarihi : 30-11-2021 02:02   Güncelleme : 05-12-2021 03:42

Dünya Sağlık Örgütü: 'Omicron büyük vaka artışına yol açabilir'

Koronavirüsün Omicron varyantının küresel çapta yayılma ihtimalinin ve küresel riskin çok yüksek olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü: 'Omicron büyük vaka artışına yol açabilir'

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün dünyayı alarma geçiren ve seyahat yasaklarının geri gelmesine yol açan yeni varyantı Omicron ile ilgili olarak 194 üye ülkeye teknik bilgilendirme yaptı.

Küresel çapta yayılma ihtimali

Hâlâ belirsizliğini koruyan Omicron'un küresel çapta yayılması ihtimalinin ve varyantla ilgili küresel riskin çok yüksek olduğunun altını çizen örgüt yetkilileri, varyantın özelliklerine bağlı olarak ileride büyük vaka artışları yaşanabileceği, bunun da ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Omicron varyantında daha önce görülmediği kadar spike protein mutasyonu görüldüğünü vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, bunlardan bazılarının pandeminin gidişatına olası etkileri açısından endişe verici olduğunu belirtti.

Spike protein mutasyonu, virüsün insan hücresine girmesini sağlayan dıştaki dikensi kısmında mutasyon olması anlamına geliyor.

Yüksek risk grubundakilerin aşılama hızının artırılması

Üye ülkeleri ilk Omicron vakalarını bildirmeye çağıran örgüt, yüksek risk grubundakileri aşılama hızının artırılması ve ana sağlık hizmetlerinin devamlılığı için hazırlık yapılması gerektiğini de vurguladı.

Şimdiye kadar Omicron varyantı kaynaklı ölüm bildirilmediğinin altını çizen Dünya Sağlık Örgütü, aşılananlar arasında da vakalar görülmesini beklediklerini, ama bunun küçük ve öngörülebilir bir oranda gerçekleşeceği tahminini paylaştı.

Öte yandan seyahat kısıtlamaları ve sınırların kapatılmasını yanlış bulduğunu bir kez daha dile getiren yetkililer, ülkelerden bu konuda riske dayalı bir yaklaşım benimsemelerini istedi.