Sağlık
Giriş Tarihi : 23-04-2020 00:10   Güncelleme : 25-04-2020 23:17

Dünya Sağlık Örgütü: Bu virüs uzun süre bizimle olacak

Dünya Sağlık Örgütü, pek çok ülkenin hâlâ salgının erken evrelerinde olduğuna dikkati çekerek, "Bu virüs uzun süre bizimle olacak" uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü: Bu virüs uzun süre bizimle olacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Batı Avrupa ülkelerinin çoğunda salgının sabitleştiğini veya azalma eğilimi gösterdiğini belirten Ghebreyesus, "Rakamlar düşük olmasına rağmen, Afrika, Orta ve Güney Amerika ile Doğu Avrupa'da endişe verici artış eğilimleri görüyoruz" dedi.

"PEK ÇOK ÜLKE SALGININ HENÜZ ERKEN EVRESİNDE"

Ghebreyesus, pek çok ülkenin hâlâ salgının erken evrelerinde olduğuna dikkati çekerek, "Hiç kuşkunuz olmasın ki gidecek çok yolumuz var. Bu virüs uzun süre bizimle olacak" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ülkesinin örgüte sağladığı fonları durdurma kararı ve kendisine yönelik ABD'den yükselen istifa çağrılarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Ghebreyesus, istifa etmeyeceği mesajını verdi.

ABD'NİN İSTİFA ÇAĞRISINA YANIT

Ghebreyesus, ABD'nin Dünya Sağlık Örgütü için önemli bir ortak olduğunu ve Trump'a kararını gözden geçirme ve örgütü tekrar destekleme çağrısı yaptı.

Göreve geldiğinden bu yana Dünya Sağlık Örgütü'nün büyük bir dönüşüm gerçekleştirdiğini öne süren Ghebreyesus, "Bizim sorumluluğumuz hayat kurtarmak. Bu örgütün iyi yönde değişmesine ve pandemiye odaklanacağım. Gece gündüz hayat kurtarmak için çalışmaya devam edeceğim. Bu benim odak noktam" değerlendirmesinde bulundu.

KÜRESEL PANDEMİ İLANI GEÇ Mİ YAPILDI?

Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü'nün 11 Mart'ta salgını küresel pandemi ilan etmesinin geç olup olmadığı yönündeki soruya ise, "Covid-19'a ilişkin 30 Ocak'ta 'uluslararası kamu sağlığı acil durumu' ilan ettik" karşılığını verdi.

İslam âleminin 'mübarek ramazan ayının yarın başlayacağını' anımsatan Ghebreyesus, dünya genelindeki Müslümanların Ramazan-ı Şerif'ini tebrik etti.

Ghebreyesus ayrıca, Doğu Akdeniz'deki ülkelerin Sağlık Bakanlarıyla bugün ramazana ilişkin görüştüğünü de sözlerine ekledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum