Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-04-2020 23:24   Güncelleme : 03-05-2020 19:15

Dünya genelinde 1.6 milyar işçinin geleceği tehdit altında

Uluslararası Çalışma Örgütü, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle küresel işgücünün yarısını oluşturan kayıt dışı ekonomideki yaklaşık 1.6 milyar işçinin geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Dünya genelinde 1.6 milyar işçinin geleceği tehdit altında

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) açıkladığı raporda, koronavirüs (Covid-19) krizinin dünya genelinde kayıt dışı ekonomide ve yüz milyonlarca işletme üzerinde yıkıcı etkiler oluşturacağı vurgulandı.

300 MİLYONDAN FAZLA İNSAN İŞSİZ KALACAK

Raporda, 2020 yılı başından bu yana küresel çapta iş saatlerinde yüzde 10.5 daralma yaşanacağı, bunun da 305 milyon tam zamanlı çalışanın işsiz kalmasına denk düştüğü belirtildi.

1.6 MİLYAR İŞÇİ, GEÇİM KAYNAĞINI KAYBEDECEK

Salgın nedeniyle dünya genelinde çalışma saatlerinde keskin düşüşün devam ettiğine işaret edilen raporda, "Bu, küresel işgücünün neredeyse yarısını oluşturan kayıt dışı ekonomideki 1.6 milyar işçinin geçim kaynaklarının ortadan kalkması tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor" ifadesi yer aldı.

"MİLYONLARCA İNSANIN GELECEĞİ TEHDİT ALTINDA"

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, Cenevre'de video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, 7 Nisan'da açıkladıkları raporu revize etmek zorunda kaldıklarını, salgın nedeniyle ülkelerde getirilen kısıtlamaların sürmesi ve genişletilmesinin bu kararda etkili olduğunu ifade etti.

Ryder, salgın ve iş krizinin devam ettiğini, bunun da en savunmasız durumdaki insanlara acil destek verilmesini gerektirdiğini belirterek, "Milyonlarca insan için bir gelirin olmaması, gıda olmaması, güvenlik olmaması ve bir gelecek olmaması demektir. Dünya genelinde milyonlarca işletme zor nefes alıyor" dedi.

"ACİL, HEDEFLİ VE ESNEK ÖNLEMLER ALINMALI"

İşçi ve işletmelerin desteklenmesi için acil, hedefli ve esnek önlemler alınması çağrısında bulunan Ryder, bunun özellikle kayıt dışı ekonomiler ve küçük işletmeler için gerekli olduğunu kaydetti.