Gündem
Giriş Tarihi : 28-12-2021 01:14   Güncelleme : 31-12-2021 04:08

Döviz kurlarını manipüle ettikleri iddiasıyla 26 kişiye suç duyurusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, döviz kurlarında yaşanan hareketliliği sosyal medya hesabından manipüle ettiği gerekçesiyle, aralarında eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Emin Çapa gibi isimlerin de olduğu 26 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Döviz kurlarını manipüle ettikleri iddiasıyla 26 kişiye suç duyurusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, 26 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan 26 kişinin yer aldığı listeyi paylaşan BDDK, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Sosyal medya ve yayın organları üzerinden kur hareketlerini manipüle etmeye yönelik paylaşımları dolayısıyla aşağıdaki Twitter hesapları ve kişiler hakkında Kurumumuz, Bankacılık Kanunu'nun 74. maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunmuştur.

BDDK'nın suç duyurusunda bulunduğu isimler arasında İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ekonomist Güldem AtabayCHP Adana milletvekili Burhanettin Bulut, gazeteci Emin Çapa ve yayıncı Selçuk Geçer de bulunuyor.

CHP'li Faik Öztrak'tan tepki: "BDDK bu boş işleri bıraksın"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, suç duyurusuna tepki göstererek, "BDDK, manipülasyonun daniskasını yapan Erdoğan hakkında soruşturma açacağına, önceki TCMB Başkanları başta olmak üzere, siyasetçi ve yorumcuları hedef almış. BDDK bu boş işleri bıraksın" dedi.

Erdoğan 'bedelini ödeyecekler' demişti

Geçtiğimiz hafta katıldığı televizyon programında döviz kurlarındaki hareketlilikle ilgili yapılan değerlendirmelere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuşmuştu:

Yaşadığımız süreç bu yöndeki iddiaların gerçekdışı, yanıltıcı, manipülatif olduğunu ortaya çıkardı, hem de birkaç saat içinde. Sözkonusu beyan ve iddialar, kanunlarımıza aykırıdır. Merkez Bankası'nın itibarını kıracak asılsız haber yayamazsınız. Piyasa bozucu eylemler, piyasa dolandırıcılık yapamazsınız. Finansla piyasalarda manipülasyon da suçtur. Burada hiç af yok. Bunları yapanlar hakkında kanuni yollara başvurulacaktır. BDDK bunlarla ilgili adımlar atmıştır.

Merkez Bankası'nda geçmişte başkanlık yapmış olan zat, o da bu suçu işlemiştir. Hele hele Merkez Bankası'nda başkanlık yapacaksın, kalkıp yol göstericiliğe soyunacaksın, bunları hesaba çekecekler. Kamu görevinde bulunmuş birisi, kamu aleyhinde açıklama yapamaz. Burada bir sorun var, yine o sorunu hep beraber kaldıracağız. Onlar da bedelini ödeyecekler. Milletvekili sebebiyle yırtar ama tazminat olarak bunun bedelini öder.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler