Gündem
Giriş Tarihi : 15-07-2020 00:35   Güncelleme : 17-07-2020 02:58

Diyanet İşleri'nden Ayasofya Camisi'ndeki resimlerle ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ayasofya Camisi'nde bulunan resimlerin namaz vakitlerinde ne olacağına ilişkin açıklama yaptı.

Diyanet İşleri'nden Ayasofya Camisi'ndeki resimlerle ilgili açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması kararı sonrası gündeme gelen konularla ilgili açıklamada bulundu.

Danıştay 10. Daire Başkanlığı'nın 2020/2595 nolu kararının ardından Cumhurbaşkanlığının 2729 nolu kararıyla Ayasofya’nın yeniden cami statüsüne alınarak Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesiyle birlikte kamuoyunda gündeme gelen bazı sorular üzerine, Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan yapılan açıklamada, 13.07.2020 tarihinde toplanıldığı ve konunun değerlendirildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"YENİDEN İBADETE AÇILMASI HUKUKUN BİR GEREĞİDİR"

"İstanbul’un fethiyle birlikte Fatih Sultan Mehmed tarafından ebedî olarak camiye dönüştürülerek vakıf haline getirilen Ayasofya, İstanbul’un en kadim camilerinden biridir.

"Hz. Peygamber’in müjdelediği İstanbul fethinin sembolü haline gelen Ayasofya'nın vakıf senedinde geçtiği üzere var olan cami niteliğinin tekrar kazandırılarak yeniden ibadete açılması hukukun bir gereğidir.

"Ayasofya-yı Kebir Camii Şerifi'nin yeniden ibadete açılması yönündeki büyük özlemin gerçekleşmesi milletimizde ve tüm İslam dünyasında coşkulu bir heyecan ve sevinç meydana getirmiştir. Bu uğurda emeği olanları bütün Müslümanlar daima minnet, şükran ve dualarla yâd edecektir.

"NAMAZ VAKİTLERİNDE RESİMLER PERDELENMELİ VEYA KARARTILMALIDIR"

"Ayasofya Camii'nde bulunan resimler, burada kılınacak namazların sıhhatine engel değildir. Bununla birlikte Müslümanların namazlarını huşû içerisinde eda etmelerini sağlamak için uygun yöntemler kullanılmak suretiyle namaz vakitlerinde söz konusu resimler perdelenmeli veya karartılmalıdır.

"İBADET VAKİTLERİ DIŞINDA ZİYARETE AÇIK TUTULMASINDA HERHANGİ BİR ENGEL YOKTUR"

"İnsanlığın kültürel birikimi ve tarihsel mirası açısından büyük bir değeri haiz bulunan Ayasofya Camii'nin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasında dini açıdan herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ziyaretçilerin cami adabına riayet etmeleri ve mabedin mehabetine uygun davranmaları konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.

"İslam dini camilerin maddî-manevi imar ve ihyasını tüm Müslümanlara bir vazife olarak yüklemiştir (Tevbe, 9/18). Mabedlerin maddi imarı; yapımı, tamiri ve temizliğinin temini iken manevi ihyası ise Allah'ın evi olduğu bilinciyle orada sadece Allah'a ibadet edilmesi (Cin, 72/18), camilerin cemaatle doldurulması ve toplumsal fonksiyonlarının canlı tutulmasıyla mümkündür.

"Bu itibarla ecdadımızın bize miras bıraktığı Ayasofya-yı Kebir Camii Şerifi'ni, diğer camiler gibi maddi ve manevi yönden ihya etmek tüm Müslümanların ortak görevidir."