Gündem
Giriş Tarihi : 13-12-2021 02:31   Güncelleme : 17-12-2021 03:06

DİSK'ten 'Artık yeter, geçinemiyoruz' mitingi

DİSK, asgari ücretin net 5200 lira olması talebiyle İstanbul Kartal'da, 'Artık yeter, geçinemiyoruz' mitingi düzenledi.

DİSK'ten 'Artık yeter, geçinemiyoruz' mitingi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul’da 'Artık Yeter Geçinemiyoruz' mitingi düzenledi.

DİSK'in Kartal Meydanı’nda düzenlediği miting öncesinde Maltepe Sahil Yolu’nda toplanan binlerce işçi, kortej oluşturarak mitingin yapılacağı Kartal Meydanı’na yürüdü.

İşçilerin mitingine, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Türkiye Komünist Hareketi (TKH), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve çok sayıda yurttaş katıldı.

İşçiler "Asgari değil, insanca yaşam" sloganları attı

Mitingde "Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza”, "Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, Türkiye büyüyorsa hakkımızı istiyoruz", "Vergide, gelirde adalet" pankartlarını açan işçiler, "Gelirde adalet, vergide adalet", "Asgari değil, insanca yaşam", "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek", "Sefalet ücreti istemiyoruz", "Sefalete teslim olmayacağız", "İnsanca bir yaşam, insanca bir ücret" sloganları attı.

"Türk lirasının değer kaybetmesiyle övünüp bir de buna 'kurtuluş savaşı' diyorlar"

Kartal'daki mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Ne yazık ki ülkeyi yönetenler, Türk lirasının değer kaybetmesiyle övünüp bir de buna 'kurtuluş savaşı' diyorlar. Biz de lafı hiç eğip bükmeden söyleyelim: Bunların ‘kurtuluş savaşı’ dedikleri, kendi koltuklarının kurtuluşudur" dedi.

"İşçi sınıfının asgari ücretle ilgili kırmızı çizgisi 5200 liradır"

Çerkezoğlu, 2022 yılı asgari ücret rakamı için de, "Buradan, Kartal Meydanı'ndan hep birlikte altını kalın kalın çizgilerle çizerek söyleyelim: İşçi sınıfının asgari ücretle ilgili kırmızı çizgisi 5200 liradır" diye konuştu.