Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-12-2020 15:12   Güncelleme : 27-12-2020 23:55

DİSK, asgari ücret çağrısını yineledi: 3800 TL ve vergi dışı olmalı

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 3800 liralık asgari ücret talebini yineleyerek, ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

DİSK, asgari ücret çağrısını yineledi: 3800 TL ve vergi dışı olmalı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bir kez daha asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılarak hesaplanmasını istedi.

DİSK'e üye bir grupla birlikte Beyoğlu'ndaki İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Çerkezoğlu, yeni yılda asgari ücretin 3800 lira olması yönündeki taleplerini tekrarladı.

"Asgari ücret, bu ülkede emeğiyle geçinenler için temel ölçüdür"

Çerkezoğlu, asgari ücretin evrensel kabul görmüş kurallara ve ilkelere göre hesaplanmasını istediklerini belirterek, şunları ifade etti:

"Asgari ücret sadece asgari ücretle çalışanların değil, bu ülkede emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel bir ölçüdür. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda belirleyici konumda olan hükümetten ve işverenlerden, asgari ücreti uluslararası standartlara uygun bir biçimde, işçinin ailesini hesaba katarak belirlenmesini ve asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakıldığı bir biçimde hesaplanmasını talep ediyoruz."