Gündem
Giriş Tarihi : 19-07-2021 01:47   Güncelleme : 25-07-2021 00:30

Dışişleri'nden, AB Adalet Divanı'na 'başörtüsü' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, AB Adalet Divanı'nın başörtüsü kararına ilişkin, "Karar, İslam karşıtlığının ve Müslümanlara yönelik tahammülsüzlüğün Avrupa'da kurumsal ve hukuki bir kimliğe kavuşturulma çabalarının yeni bir örneğini oluşturmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri'nden, AB Adalet Divanı'na 'başörtüsü' tepkisi

Dışişleri BakanlığıAvrupa Birliği Adalet Divanı'nın (ABAD) Almanya'daki iki ayrı işletmenin çalışanlarına uyguladığı başörtüsü kısıtlaması hakkındaki kararına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Adalet Divanı'nın son kararının, din özgürlüğünü alenen ihlal ettiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Karar, İslam karşıtlığının ve Müslümanlara yönelik tahammülsüzlüğün Avrupa'da kurumsal ve hukuki bir kimliğe kavuşturulma çabalarının yeni bir örneğini oluşturmaktadır. Müslümanların hoşgörüsüzlük, nefret söylemi ve hatta şiddete maruz kaldıkları, yaygın şekilde damgalandıkları ve sosyoekonomik alanlarda dışlandıkları, özellikle Müslüman kadınların bu durumdan daha da olumsuz etkilendikleri bir vakıadır.

"Avrupa'yı rehin alan İslam düşmanlığı..."

İnkârı mümkün olmayan ve geçmişteki acı tecrübelerden ders alınmadığını gösteren bu tehlikeli eğilim Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu'nun (ECRI) ve Birleşmiş Milletler Din ve İnanç Özgürlüğü Raportörü'nün raporlarında da vurgulanmaktadır.

Hal böyleyken, Avrupa'yı rehin alan İslam düşmanlığının, ırkçılığın ve nefret zehrinin giderek yükseldiği bir dönemde, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın (ABAD) kararı, din özgürlüğünü yok saydığı gibi, ayrımcılığa da zemin ve hukuki kılıf kazandıracak bir nitelik taşımaktadır.

Hukuken ve vicdanen yanlış, körükleyeceği İslam düşmanlığı bakımından tehlikeli sözkonusu kararı kınıyoruz.