Gündem
Giriş Tarihi : 22-03-2021 00:50   Güncelleme : 25-03-2021 02:26

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından gelen uluslararası tepkiler nedeniyle bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nden çekilmesine yönelik uluslararası tepkiler hakkında bir açıklamada bulundu.

"Türkiye Cumhuriyeti daima kadının yanında olmuştur"

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti, haklarının ilerletilmesinde, toplumsal rolünün güçlendirilmesinde ve şiddete karşı korunmasında daima kadının yanında olmuştur. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına karşı şiddetle mücadele etme temel amacıyla hazırlanmış bir Sözleşmedir. Bununla beraber, Sözleşme içeriğindeki unsurlar ve çeşitli uygulamalar kamuoyunda hassasiyet yaratmış ve eleştirilere neden olmuştur. Esasen Avrupa Konseyi içinde de pek çok ülkede Sözleşme'ye ilişkin tartışmalar yaşanmakta olup, Sözleşme'yi imzalayan bazı ülkeler, onaylamaktan imtina etmişlerdir.

"Ödün verme olarak yorumlanmamalıdır"

"Türkiye Cumhuriyeti'nin Sözleşme'den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal mevzuatında kadın hakları en ileri normlarla güvence altına alınmıştır. Ülkemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına karşı şiddete sıfır tolerans anlayışı, ayrıca kadın haklarının daha da güçlendirilmesi ve kadına karşı şiddetle mücadelenin daha etkin sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri ilgili kurum ve kuruluşlarıyla birlikte almaya devam edecektir."