Gündem
Giriş Tarihi : 16-08-2021 02:48   Güncelleme : 20-08-2021 02:40

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Afganistan açıklaması

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği'nin faaliyetlerini sürdürdüğünü söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dönmek ya da kalmak isteyen Türk vatandaşlarının büyükelçilik veya konsolosluk çağrı merkezinden temas kurabileceklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Afganistan açıklaması

Cezayir’deki temaslarının ardından Türkiye'ye dönüşü öncesinde açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluAfganistan'daki son duruma ilişkin bilgi verdi.

Çavuşoğlu, "Afganistan'da diplomatik misyonlarımızla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

"1500 vatandaşa bizzat telefonla ulaştık"

Afganistan'daki gelişmeler nedeniyle ülkede bulunan vatandaşları bilgilendirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Yaklaşık 1500 vatandaşa bizzat telefonla ulaştık. Ayrıca orada faaliyette bulunan firmalarımızın sahiplerine ve yöneticilerine de tek tek ulaştık ve çalışanlarımızla ilgili gerekli telkinlerde bulunmuştuk" dedi.

"Afganistan'dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımıza her türlü imkânı sağlayacağız"

Çavuşoğlu, bugün de Afganistan'dan ayrılmak isteyenlere yönelik bir duyuruda bulunduklarını belirterek, "Büyükelçiliğimize ve Konsolosluk çağrı merkezlerimize gelen talepleri şu anda topluyoruz, değerlendiriyoruz. Afganistan'dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımız için ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde her türlü imkânı sağlayacağız. Gerekli hazırlıklarımız da tamamlandı" açıklamasında bulundu.

Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçaklarıyla dönmek isteyen vatandaşların Türkiye'ye geldiklerini aktaran Çavuşoğlu, ülkede kalmak isteyen, Afganlarla evli ya da işinden dolayı kalmak isteyen Türk vatandaşlarının olduğunu da bildirdi.

Çavuşoğlu, vatandaşların güvenliği ve huzuru için Afganistan'daki kişi ve makamlarla temaslarının devam ettiğini vurguladı.

"Bize hem büyükelçiliğimiz hem de konsolosluk çağrı merkezimizden ulaşabilirler"

Başından beri tüm taraflarla temaslarının olduğunu ve bu temasların şu anda da devam ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Diplomatik misyonlarımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla ilgili gerekli tedbirleri başından beri aldık, gerekli önlemler alınmıştır. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Yani vatandaşlarımızın işlemleri olsun, herhangi bir konsolosluk işlemi olsun, faaliyetlerini sürdürüyor.

Buradan bir kere daha çağrıda bulunmak istiyoruz, dönmek ya da kalmak isteyen vatandaşlarımız, çünkü bazıları kalmak istiyor, biraz önce söylemiştim, bize hem büyükelçiliğimiz hem de konsolosluk çağrı merkezimiz -ki 7 gün 24 saat hizmet veriyor yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımıza- buradan bize ulaşabilirler, temas edebilirler. Bizim ayrıca bundan sonraki süreçte yapacağımız duyuruları da takip etsinler. Tüm ihtimallere karşı, tüm hazırlıklarımızın da olduğunu buradan bir kere daha söylemek isterim.