Gündem
Giriş Tarihi : 07-11-2021 00:32   Güncelleme : 12-11-2021 03:48

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: '10 saygısız büyükelçiye hadlerini bildirdik'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını talep eden Türkiye'deki büyükelçilere ilişkin, "En son 10 saygısız büyükelçinin ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık" değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: '10 saygısız büyükelçiye hadlerini bildirdik'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sri Lanka Antalya Fahri Konsolosluğu'nun Alanya Ofisi'nin açılışında konuştu.

Çavuşoğlu, aralarında ABD ve Almanya gibi ülkelerin de bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisinin tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını talep ettikleri ortak bir bildiri yayınlamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Yurtdışındaki fahri konsoloslarımızı bir araya getireceğiz"

Fahri konsoloslukların önemine işaret eden Çavuşoğlu, "Fahri konsolosluklar sadece bir araca diplomatik plaka takmaktan ibaret değildir, sorumlulukları, yükümlülükleri vardır. Hem temsil ettiği ülkeye karşı, hem de ülkemize sorumlulukları vardır. O nedenle fahri konsolosluklardan önümüzdeki süreçte bizim de yurtdışında fahri konsoloslarımız var, çok daha etkin faydalanacağız. Fahri konsoloslarla ilgili hem Türkiye'de, hem yurtdışında önümüzdeki süreçte bir toplantı yapacağız. O ülkelerin büyükelçilerini de çağıracağız. Yurtdışında da bölge bölge bizim yurtdışındaki fahri konsoloslarımızı bir araya getireceğiz" dedi.

"Hadlerini bildirdik, geri adım attırdık"

Çavuşoğlu, Türkiye'deki 10 büyükelçinin ortak bir bildiri yayınlayarak tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılmasına yönelik çağrısı yapmasını da şu sözlerle değerlendirdi:

Yani ne yapacağını ve ne yapmayacağını çok iyi bilmesi gerekiyor, bunlara uyan oluyor, uymayan oluyor. En son bir fahri konsolos Beşiktaşımızın yurtdışında oynadığı bir maç öncesi kendi takımımızı rencide edecek açıklamalarda bulundu, son derece çirkin. Uyardığımız halde bu paylaşımını silmedi, biz de fahri konsolosluk işlemini durdurduk, iptal ettik. Yani ülkemize ve o ülkeye yakışmayacak davranışlardan da kaçınması gerekiyor.

En son 10 saygısız büyükelçinin de ülkemize yönelik bir ültimatom verme teşebbüsü oldu, hadlerini bildirdik, geri adım attırdık. O yüzden gerek kariyer diplomatları, gerekse fahri konsoloslar bu yükümlülükleri çok iyi bilmesi gerekiyor.