Gündem
Giriş Tarihi : 11-02-2021 19:18   Güncelleme : 13-02-2021 03:39

Din görevlileri toplu aşılamada öncelik istiyor

Din görevlilerinin cami, mescit gibi kalabalık ortamlarda bulunması nedeniyle aşılama programına öncelikli davet edilen meslekler arasında olması gerektiği talep edildi.

Din görevlileri toplu aşılamada öncelik istiyor

Türk Diyanet Vakıf-Sen, din görevlilerinin de öncelikli aşılanacaklar listesinde yer almasını talep etti.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, Sputnik’ten Serkan Demirtaş’a yaptığı açıklamada, salgın süresince din görevlilerinin büyük özveri ve gayretle vazifelerini yerine getirdiklerini öne sürerek, kendilerinin öncelikli aşılama listesinde olmamalarını eleştirdi.

Ünal, sendika olarak Sağlık Bakanlığı'na, din görevlilerinin, sağlık çalışanları gibi öncelikli aşılanacaklar listesine alınmaları için dilekçe verdiklerini bildirdi.

"Din görevlileri cami, mescit gibi kalabalık ortamlarda bulunuyor"

Ünal, salgın boyunca Vefa Sosyal Destek Grupları, filyasyon ve izolasyon ekipleri ile İl Salgın Denetim Merkezi'nin (İSDEM) çalışmalarında yer aldıklarını söyledi.

Ünal'a göre, din görevlileri cami, mescit gibi kalabalık ortamlarda bulunuyor ve bu nedenle de aşılama programına öncelikli davet edilen meslekler arasında olmaları gerekiyor.

"Bizlerin sağlığının korunması demek, toplumumuzun sağlığının korunması anlamına geliyor"

Hem kendileri hem de toplum sağlığı için bir an önce aşı olmaları gerektiğini savunan Ünal, "Aşıların yapılması hem kendi sağlığımız açısından, hem de namaz kılmaya gelen insanların sağlığı açısından önemli. Kapalı mekânlar olan camilerimizde 5 vakit bulunmak zorundayız. Bizlerin sağlığının korunması demek, toplumumuzun da sağlığının korunması anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.