Gündem
Giriş Tarihi : 07-07-2021 03:18   Güncelleme : 14-07-2021 03:38

Dikkat!.. Delta plus Türkiye'ye girdi: 3 ilde görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Delta plus varyantının İstanbul ve 2 ilde görüldüğünü duyurdu.

Dikkat!.. Delta plus Türkiye'ye girdi: 3 ilde görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Delta varyantı sayıları giderek artıyor"

Koca, "Kurban Bayramı’nda ekstra bir tedbir uygulanmayacak. Delta plus 3 ilde 3 kişide görüldü. Bu kişiler aşılı değil. birbiriyle temaslı kişiler değil. Delta varyantı sayıları giderek artıyor, 284’lere kadar çıktı. İl sayımız da artıyor, 30'u buldu. Yakında kritik görev almış olan kişiler de belediye başkanları dahil olmak üzere üçüncü dozu açmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Vaka sayısı en çok azalan iller

Koca, "Son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illerimiz; Gümüşhane, Eskişehir, Artvin, Denizli ve Bartın... Salgının sonu aşı ile geliyor. Yarına bugünden daha güvenli bakabilmek için aşınızı olun" dedi.

Delta Plus nedir?

ABD, Portekiz, İsviçre, Rusya ve Çin'in aralarında bulunduğu birçok ülkede görülmeye başlanan Delta varyantının "Delta plus" adı verilen mutasyonu, vakaların ulusal düzeyde yeni piklere ulaşması ve normalleşme adımlarının ertelenmesi riskini taşıyor.

Delta plus, virüsün daha kolay yayılacağını ve antikor tedavisine karşı daha dirençli olabileceğini gösteren araştırmalara dayanarak, Hindistan'da "endişe verici varyant" kategorisinde değerlendiriliyor.