Gündem
Giriş Tarihi : 18-12-2020 07:01   Güncelleme : 21-12-2020 01:04

Dikkat!.. Alerjisi olanlar koronavirüs aşısı yaptırabilecek mi?

Covid-19 aşısı ile gelişen alerjik reaksiyonlar hakkında çok fazla ayrıntıya sahip olunmadığını belirten Prof. Dr. Bülent Şekerel, aşıya veya içerdiği bileşenlere karşı alerjisi olanlara uyarılarda bulundu.

Dikkat!.. Alerjisi olanlar koronavirüs aşısı yaptırabilecek mi?

Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yaptığı açıklamada, Covid-19 için aşı bulunmasının mutluluk verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Aşının yakın zamanda Türkiye'ye de geleceğini belirten Şekerel, "Covid-19 aşısı ile gelişen alerjik reaksiyonlar hakkında çok fazla ayrıntıya sahip değiliz. Bu nedenle her kişiye normalde aşı yaptırmadan önce özellikle aşıya veya içerdiği bileşenlere karşı bilinen herhangi bir alerjisi olup olmadığı sorulmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Aşılama sonrası 30 dakika süreyle izlenmeli"

Şekerel, tüm şiddetli alerjik reaksiyonların aşı uygulamasından sonraki 30 dakika içinde meydana geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

Bu nedenle tüm dünyada aşılama sonrası her kişinin en az 30 dakika süreyle izlenmesi yaygın bir uygulamadır. O yüzden aşılama yapılan tüm sağlık tesisleri hem alerjik reaksiyonları tanıyacak eğitimli personel, hem de uygun tedavi ekipmanı ile donatılır. Bu durum, Covid-19 aşıları dahil tüm aşılar için geçerlidir. İnsanların, besinler ve ilaçlar da başta olmak üzere çok çeşitli maddelere alerjisi olabilir. Bir kişinin aşı maddesine karşı bilinen bir alerjisi varsa, o kişiye o aşıyı yaptırmaması tavsiye edilir. Ama aşının mutlaka yapılması gerekiyorsa, kademeli dozlama denilen farklı bir yaklaşım ile aşı uygulanması düşünülebilir.

"Alerjisi olanlara kademeli dozlama yapılmalı"

Koronavirüs aşılarının alerjik reaksiyonlarının ne olduğunun hâlâ tam olarak bilinmediğinin altını çizen Şekerel, sözlerine şöyle devam etti:

Alerjisi olan kişiler, Covid-19 aşısı olmadan önce sağlık personelini bilgilendirmeli. Bu aşıyı mutlaka olması gereken ama alerjisi bulunan kişilere sağlık personeli gözetiminde kademeli dozlama yapılmalıdır.

"Aşı güvenliğinin sağlık otoriteleri tarafından düzenli olarak izlenmesi büyük önem taşıyor"

Şekerel, Covid-19 aşılarının dünya çapında milyonlarca insana ulaşacağını aktararak, aşıların ardından bazı olumsuz olayların bildirilmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Herhangi bir ilaç veya aşı ile istenmeyen reaksiyon potansiyelinin her zaman olduğunu vurgulayan Şekerel, şu uyarılarda bulundu:

İnsanlar aşı yapıldıktan sonra izlenmelidir. Bireyler, aşı yaptırıp yaptırmamayı düşünürken risklerini ve faydalarını dikkate almalı ve bu kararı hekimleriyle birlikte almalıdır. Şimdiye kadar 1.5 milyondan fazla insanın Covid-19 nedeniyle kaybedildiğini düşündüğümüzde aşılamanın faydaları, özellikle Covid-19'a karşı en savunmasız risk grupları için hastalığın risklerinden çok daha ağır bastığını kabul etmemiz gerekiyor. Covid-19 aşı güvenliğinin sağlık otoriteleri tarafından düzenli olarak izlenmesi de büyük önem taşıyor. Bu sayede çok nadir olabilecek veya altta yatan bir tıbbi durumla ilişkili olabilecek yan etkilerin erken tespit edilmesi mümkün olabilecektir. Ülkemizde uygulanacak tüm Covid-19 aşılarının güvenliğini gerçek zamanlı olarak izleyecek ve kamuoyuna açık bildirimleri de sağlayacak güçlü bir aşı güvenlik gözetim sistemi bugünden oluşturulmalıdır.