Gündem
Giriş Tarihi : 30-11-2021 00:04   Güncelleme : 03-12-2021 02:20

DEVA Partili Metin Gürcan, 'casusluk' suçundan tutuklandı

Geçtiğimiz günlerde 'siyasal ve askeri casusluk' suçlamasıyla gözaltına alınan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DEVA Partili Metin Gürcan, 'casusluk' suçundan tutuklandı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme" suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında, 26 Kasım'da İstanbul'daki evinde gözaltına alınmıştı.

İstanbul'daki işlemlerinin ardından Ankara'ya getirilen Gürcan'ın, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu tamamlanarak, hastanede sağlık kontrolünden geçirildi ve Ankara Adliyesi'ne sevk edildi.

"Kişi ve kurumlara tamamen açık şekilde danışmanlık hizmeti veriyorum"

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgusunda, yabancı misyon görevlileriyle zaman zaman bir araya geldiğini belirten Gürcan, "Bu görüşmelerde, Türkiye ve Ortadoğu üzerine hazırladığım ülkelerdeki haftalık gelişmeleri içeren çizelge ve analizleri paylaştım. Ancak casusluk iddialarını kesinlikle kabul etmiyorum. Hiçbir diplomatla gizlilik derecelerinde resmi bilgi ve belgeyi paylaşmadım. 2019 yılından itibaren kişi ve kurumlara tamamen açık şekilde danışmanlık hizmeti veriyorum. Karşılığında bana ödeme yapılıyor. Türkiye, Suriye, Irak, İran, Ukrayna, Afganistan ve Libya gibi ülkelerdeki gelişmeleri herkesin erişimine açık kaynaklardan derledim" ifadelerini kullandı.

Polisler tarafından Gürcan'a, yabancı bir misyon görevlisi ile Karabağ'daki Türk dronları üzerine yaptığı görüşmenin de sorulduğu öğrenildi.

Gürcan, 'headquarter' (merkezi) ifadesi ile istihbaratçı olan bir kişi ile yaptığı görüşmeler sorulduğunda ise, "Ben burada kendi parti genel merkezine gitme vakti geldiğini vurgulamak istedim. Burada bir karışıklık var. İş dünyasında bile, sivil hayatta bile sıklıkla kullanılan İngilizce başlangıç seviyesinde bilinen bir ifadedir" cevabını verdi.

Tutuklanarak cezaevine gönderildi

"Siyasal ve askeri casusluk" suçlamasıyla gözaltına alınan DEVA Partisi kurucu üyesi Gürcan, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesinde tutuklanarak cezaevine gönderildi.