Gündem
Giriş Tarihi : 30-10-2020 17:38   Güncelleme : 09-11-2020 00:13

Depremde can kaybı 115'e, yaralı sayısı 1034'e yükseldi

İzmir'de Seferihisar merkezli 6.6 büyüklüğündeki depremde can kaybı ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamaya göre vefat sayısı 115'e, yaralı sayısı ise 1034'e yükseldi.

Depremde can kaybı 115'e, yaralı sayısı 1034'e yükseldi

Ege Bölgesi, dün art arda depremlerle sarsıldı. İlk depremİzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana geldi.

Büyüklüğü 6.6 olarak açıklanan depremde 115 kişinin hayatını kaybettiği, 1034 kişinin ise yaralandığı duyuruldu.

Deprem nedeniyle İzmir'de çok sayıda bina yıkılırken, enkaz altında kalan vatandaşlara yönelik günlerdir devam eden arama-kurtarma çalışmaları da tamamlandı.

Akşam saatlerinde ise Aydın'ın Kuşadası ilçesi sarsıldı. Buradaki depremin büyüklüğü 5.1 olarak açıklandı. Deprem, çevre illerde de hissedildi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: "18 SORTİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ"

Milli Savunma Bakanlığı, arama-kurtarma çalışmalarına katılacak ekiplerin sevki için son olarak Diyarbakır'dan İzmir'e havalanan 2 uçak ile birlikte toplam 18 sorti gerçekleştirildiğini açıkladı.

APARTMAN ENKAZINDAN YARALI ÇIKARILAN KADIN HAYATINI KAYBETTİ

AFAD, İzmir'deki depremde can kaybının 115'e yükseldiğini bildirdi.

Bayraklı ilçesinde 8 katlı Rıza Bey Apartmanı'nda 30 saat sonra enkazdan yaralı olarak çıkarıldığı değerlendirilen kadının hayatını kaybettiği belirlendi.

2846 ARTÇI SARSINTI OLDU

AFAD'dan yapılan açıklamada, deprem sonrasında büyüklüğü 46'sının 4'ün üzerinde olduğu 2846 artçı sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, biri boğulma sonucu, 115 kişinin hayatını kaybettiği, 1034 kişinin yaralandığı, 17 binanın tümünde arama-kurma çalışmalarının tamamlandığı aktarıldı.

KANDİLLİ RASATHANESİ DEPREMİ 6.9 OLARAK AÇIKLADI

Depremin büyüklüğünü 6.9 olarak açıklayan Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, 30-40 km'lik fay hattının kırıldığını söyledi.

Özener, "21 artçı deprem meydana geldi, artçılar 15 gün sürebilir" dedi.

"İŞİN EHLİ OLMAYANLAR BİNALARIN ÜZERİNE ÇIKMASIN" UYARISI

Şu an için kan ihtiyacının bulunmadığını söyleyen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise, tüm binalara ulaştıklarını kaydederek, "Benim isteğim vatandaşlardan sakin olması ve trafiğe çıkmaması. Şu an trafiği açmaya çalışıyoruz. Herkes boş bir alanda beklesin. Bizim açıklamalarımızı takip etsinler. İşin ehli olmayanlar binaların üstüne çıkmasın" çağrısında bulundu.

SEFERİHİSAR'DA KISMİ TSUNAMİ YAŞANDI

Köşger, açıklamalarının devamında, "İlçelerimizden sıkıntı intikal etmedi, Seferihisar'da kısmi bir tsunami oldu" bilgilerini verdi.

EMNİYET'TEN SOSYAL MEDYA AÇIKLAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü, bazı sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili olarak çalışma başlattıklarını belirtti.

Açıklamada, "Depremin ardından sosyal medyada İzmir halkına yönelik aşağılayıcı mesaj paylaşanlarla ilgili çalışma başlatıldı" ifadeleri kullanıldı.