Gündem
Giriş Tarihi : 12-07-2021 02:45   Güncelleme : 18-07-2021 01:45

Delta varyantı yayılıyor: Mahalle ve köylerde karantinalar başladı

Türkiye'de Delta varyantının yayılmaya başlamasıyla birlikte peş peşe yeni kararlar alınmaya başlandı. Bartın'da köylerde yöresel etkinlikler yasaklanırken, Tunceli'de 52 kişi, Diyarbakır'da 10 katlı bir apartman, Ordu'da ise 2 mahalle koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı.

Delta varyantı yayılıyor: Mahalle ve köylerde karantinalar başladı

Bartın Valiliği, Kurban Bayramı'na yönelik aldığı kararla, bölgede bir gelenek halinde uygulanan, köylerin ve mahallelerin toplu halde ve karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeleri, ziyaretlerde toplu yemek ve güreş gibi çeşitli etkinlikler yapılması yasaklandı.

Özel etkinlikler yasaklandı

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde Delta varyantı koronavirüs vakalarının görülmesi ve sayısı az da olsa ilimizde ve çevre illerde bu varyanta rastlanması nedeniyle, köy muhtarları da dahil olmak üzere konunun bütün taraflarıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, aile ve akraba arasındaki bayramlaşma etkinlikleri dışında, yöresel nitelikteki özel etkinliklerin tedbir olarak yapılmamasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.

Tunceli'de 50 kişi karantinaya alındı

Irak'tan tatil için memleketine gelen Tuncelili H.C. (64) ve Irak uyruklu eşi E.A.F.A.'ya (40) yapılan testte Delta varyantı tespit edildi. Çift ile beraber yolculuk yaptıkları otobüsteki 50 yolcu karantinaya alındı.

Irak'ta yaşayan Tuncelili H.C. ve Irak uyruklu karısı E.A.F.A., tatillerini geçirmek üzere Tunceli'ye gelmek için önce uçakla İstanbul’a, buradan otobüsle Erzincan'a, sonra da Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı Aktik Köyü'ne geldi. Vücutlarında kırgınlık hisseden çift, Tunceli Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tunceli Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, "Alınan numunelerde, ikisinde de Delta varyantı tespit edildi ve 20 günlüğüne evlerinde karantinaya alındı. Uçak ve otobüs seyahatlerinde temaslı olduğu kişiler de tespit edildi. 50 kişi, tedbir amaçlı karantinaya alındı. Şu anda sağlık durumları iyi. Salgın için en önemli unsur aşıdır. Bu nedenle insanlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Delta varyantının yayılmaması için çift doz aşı, maske ve 2 metre mesafe önem taşıyor" dedi.

Diyarbakır'da 10 katlı binanın önünde polis nöbet tutuyor

Diyarbakır'da bulantı ve yüksek ateş belirtileri üzerine koronavirüs testi yapılan 6 bloklu sitedeki 10 katlı binada yaşayan 8 kişinin sonucu pozitif çıktı.

Bina, çevresi güvenlik şeridiyle kapatılarak karantinaya alınırken, polis de binaya giriş-çıkış yapılmaması için nöbet tutmaya başladı.

Ordu'da bir mahalle daha karantinaya alındı

Ordu'nun Ünye ilçesine İnkur Mahallesi Armutlu Küme Evleri mevkisi, koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alındı. Damyeri Mahallesi de daha önce karantinaya alınmıştı.

Ordu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Ünye'ye bağlı İnkur Mahallesi Armutlu Küme Evleri mevkisinde koronavirüs vakaları ile olası vaka ve temaslıları sonucu ev karantinasında bulunanlar olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Yaşanan salgının bir an önce engellenmesi, vatandaşların sağlık güvenliğinin korunması amacıyla mahallede karantina kararının alınmasının gerekli oldu. Ordu Ünye ilçesi İnkur Mahallesi Armutlu Küme Evleri mevkisinde 08.07.2021 tarihi saat 15.00'ten itibaren ikinci değerlendirmeye kadar karantina kararı alınmasına, sözkonusu mevki ile olan giriş-çıkışların kapatılmasına oybirliği ile karar verilmiştir" denildi.