Gündem
Giriş Tarihi : 27-03-2021 01:41   Güncelleme : 01-04-2021 00:48

Davadan çıkan karar memnuniyet yaratmadı: 'Sis perdesi aralanmadı'

Karara bağlanan Hrant Dink davasıyla ilgili konuşan AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, "Hâlâ Dink cinayetindeki sis perdesi aralanmış değil. Bu karar adalet bekleyenleri tatmin eden bir karar olmadı. Avukatlar kararı istinaf, Yargıtay ve daha ileri aşamalara götürme niyetinde olduklarını söylediler" dedi.

Davadan çıkan karar memnuniyet yaratmadı: 'Sis perdesi aralanmadı'

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 2007 yılında gazetenin önünde vurularak öldürülmesine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 13'ü firari 76 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.

"Davanın kapsamının dar tutulduğunu söylemiştik"

Davayla ilgili açıklamalarda bulunan AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, "Kamu görevlilerinin yargılandığı bir davaydı bu, 2016 yılında iddianame hazırlanmıştı. Dolayısiyle 5 yıl kadar sürmüş oldu. Dava iddianame yazıldığı zamandan itibaren gerek Hrant Dink ailesi avukatları, gerek Hrant’ın arkadaşları, gerekse de biz bu davanın kapsamının dar tutulduğunu söylemiştik. Bugünkü bu kararda bir kez daha gördük" dedi.

"Adalet bekleyenleri tatmin eden bir karar olmadı"

"Evet birilerine birtakım cezalar verildi, kimine ağır kimine daha hafif ama Hrant Dink nasıl öldürüldü, ne şekilde öldürüldü, kim vur dedi sorusunun cevabını biz bu mahkemeden anlayamadık" diye konuşan Danzikyan, şöyle devam etti:

Hâlâ Dink cinayetindeki sis perdesi aralanmış değil, hâlâ o kalın perde aralanmış değil. Bu karar adalet bekleyenleri tatmin eden bir karar olmadı. Bunu tabii avukatlara sormak daha iyi olur ama avukatlar mahkemeden hemen sonra yaptığı açıklamada bunu istinaf, Yargıtay ve daha ileri aşamalara götürme niyetinde olduklarını söylediler. Önümüzde böyle bir süreç olacaktır.