Gündem
Giriş Tarihi : 18-12-2020 07:58   Güncelleme : 21-12-2020 01:53

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 'Biraz stresli, gerilimli bir işim var'

YouTube'da Armağan Çağlayan'ın programına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gerginliğin yaptığı işin doğasında olduğunu belirterek, "Eskilerin güzel bir tabiri var: 'Kurb-i sultan, ateş-i suzan' derler. Yani yöneticiye, sultana ne kadar yakın olursanız, ateş o kadar yakıcı olur" dedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: 'Biraz stresli, gerilimli bir işim var'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Armağan Çağlayan'ın YouTube'da yaptığı 'Gör Beni' adlı programına katıldı.

Armağan Çağlayan'ın sorduğu "Çok gergin bir çalışma ortamınız mı var?" sorusuna Kalın, "Dönem dönem çok gerilebilir, daha nispeten rahat olduğumuz dönemler de oluyor. Ama iş tanımı gereği biraz tabii stresli, gerilimli bir iş" yanıtını verdi.

Gerginliğin yaptığı işin doğasında olduğunu ifade eden Kalın, "Eskilerin güzel bir tabiri var: 'Kurb-i sultan, ateş-i suzan' derler. Yani yöneticiye, sultana ne kadar yakın olursanız, ateş o kadar yakıcı olur" dedi.

"Lider böyle çalışıyorsa, sen de böyle çalışmak zorundasın"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sözlerine şöyle devam etti:

Bunu göze almazsanız, bu işe girmemeniz lazım. Konular ağır çünkü. Meseleler büyük. Aldığınız her bir karar, bu ülkenin, bu memleketin, bu topluluğun her bir ferdinin hayatını doğrudan ilgilendiriyor. Geleceğini belirliyor. O sorumluluğu taşımak kolay bir şey değil. Şimdi ben bunu söylerken, şunu da ifade etmek isterim: Sorumluluğun en ağırını taşıyan Sayın Cumhurbaşkanımız, devletin lideri, başkanı olarak, biz onun yanında yükünü almaya çalışan, ona yardımcı olmaya çalışan insanlarız. Cumhurbaşkanımız o konularda müthiş iş disiplini olan bir insandır. Hiçbir işini savsaklamaz, hafife almaz. O anda mevcuttur. Bir konuyu arz ettiğimizde zihni oradadır. Ne olursa olsun konu. Bunun getirdiği bir başka iş disiplini var bize. Lider böyle çalışıyorsa, sen de böyle çalışmak zorundasın. Böyle lakayt, hazırlıksız, birikimsiz, test edilmemiş bilgilerle gelip bir cumhurbaşkanının önüne çıkamazsınız. En ciddi konular, karara bağlanıyor, talimata dönüşüyor, politika haline dönüşüyor. Bunun ciddiyetini kavrayarak çalışmak zorundasınız. Bunun getirdiği bir ağırlık, bir gerilim oluyor ama kötü manada değil.