Gündem
Giriş Tarihi : 22-11-2020 02:37   Güncelleme : 26-11-2020 01:33

Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılacak

Covid-19'un sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi tüm partilerin ortak kararıyla kabul edilerek TBMM Sağlık Komisyonu'ndan geçti.

Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılacak

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), yayımladığı açıklamayla, aylardır verdikleri mücadele neticesinde önemli bir adım atıldığını ve Covid-19'un meslek hastalığı sayılmasının TBMM Sağlık Komisyonu tarafından kabul edildiğini duyurdu.

SES'in açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

Aylardır işyerleri önünde yaptığımız eylemler, Meclis'te grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, şube/temsilciliklerimizin illerindeki siyasi partileri ziyaretleri, milletvekillerine gönderdikleri mailler, görüşmeleri, hashtag çalışmalarımız neticesinde Covid-19'un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı.

"ORTAK YASA TEKLİFİ HAZIRLANACAK"

Meclis Sağlık Komisyonu'nda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Covid-19'un sağlık emekçileri için meslek hastalığı sayılması kabul edildi. Komisyon Başkanı Recep Akdağ, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

"SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte Covid-19'un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek.

Sağlık Komisyonu'nda onaylanan yasa teklifi bir an önce, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız.