Siyaset
Giriş Tarihi : 30-01-2021 00:13   Güncelleme : 02-02-2021 00:13

CHP'li Özgür Özel'den istifalara ilk yorum: 'Sarayın operasyonu'

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel'in CHP'den istifa etmesinin ardından partiden ilk açıklama Grup Başkanvekili Özgür Özel'den geldi.

CHP'li Özgür Özel'den istifalara ilk yorum: 'Sarayın operasyonu'

CHP'li üç milletvekilinin istifa etmesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel açıklama yaptı.

Özel, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel'in istifasıyla ilgili olarak, süreci başından sonuna kadar takip ettiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu süreçte sabırlı, toleranslı ve iyi niyetli olduğunu söyledi.

"CHP, kurtuluşun ve kuruluşun partisidir, çizgisinde herhangi bir değişiklik olmamıştır"

Özel, "Genel Başkan'ın kendisine mektup yazıldığını, birtakım taleplerini iletildiği süreçte kapının kendilerine açık olduğunu, CHP'de genel başkanla yapılacak her türlü görüşmede böyle bir talebin karşılanacağı söylenmiştir" ifadesini kullandı.

"Gelinen bu noktadan bizler CHP'lilerin memnuniyet duymadıklarını görüyoruz, hissediyoruz" diyen Özel, "CHP Kuvayi Milliye'den kökünü alan, CHP Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyetlerinden kökünü alan, kurtuluşun ve kuruluşun partisidir. O günden bugüne de çizgisinde herhangi bir değişiklik olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Özel, "Geçmişte yaşadığımız kumpas davalarında asker, sivil yurtseverlerin mahkemelerde, cezaevlerinde 1 dakika bile yanından ayrılmayan CHP'nin ne genel başkanı, ne kararlılığı, ne programı değişmiştir" dedi.

"Olanca zararı vererek ayrılmaya dönüşen ifadeleri üzülerek takip ettik"

Özel, sözlerine şöyle devam etti:

Bir başka parti ya da oluşuma katılmak için yapılan kişisel tercihler, geleceğe dönük kişisel ikbal talepleri. Düne kadar üyesi olunan bir siyasi partiye ve onun mücadelesine olanca zararı vererek ayrılmaya dönüşen ifadeleri üzülerek takip ettik.

CHP, 100 yılı aşkın süreçte yolundan dönmedi, dönmeyecektir. Türkiye'nin birlik ve bütünlüğü için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının toplumsal huzuru ve barışı için, daha iyi gelecek, yoksulluktan kurtulmak için yürüdüğü yoldan dönmeyecektir. Bu yolda dün olduğumuzdan bugün daha kararlıyız. Bugün yaşananların saray tarafından, bugün yaşananların tek adam rejiminin devamı için her şeyi göze alanlar tarafından nasıl takip edildiğini dikkatle takip ediyoruz.

Medyaya eleştiri: "Bunun bir anlamı var, not ettik"

Özel, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının ardından yaşananlara değinerek medyaya, "Bir bakanın istifasının 22 saat altyazıda dahi vermeyen kanalların, milletvekillerin istifasının canlı yayında yayınlıyor olmasının bir anlamı vardır. Bunu vatandaşlarımız yakından takip etmiştir. Biz de bunu yakından takip ettik ve not ettik" eleştirisini yöneltti.

İstifaları 'Saray operasyonu' olarak niteledi

"Bu eleştirilerde hiç haklılık payları yok mu? Yoksa tamamen gelecek kaygısı mı?" sorusu üzerine Özel, "CHP, tüm eleştirilerin parti içinde özgürce yapıldığı, tartışıldığı ve bir kişinin değil, milletvekillerinin, PM üyelerinin söz sahibi olduğu bir partidir. CHP, Mustafa Kemal'in gösterdiği çağdaş, uygarlığı aşma hedefine yürüyüşünü sürdürecektir. Bundan bizi, saray operasyonları, CHP'yi asla yolundan döndüremeyecektir" yanıtını verdi.