Siyaset
Giriş Tarihi : 29-10-2020 01:18   Güncelleme : 01-11-2020 02:15

CHP'li Nazlıaka'dan 'kadın üniversiteleri' kurma kararına tepki

Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılında 'kadın üniversiteleri' kurma kararına tepki gösteren CHP'li Aylin Nazlıaka, "Kadın üniversiteleri ile eğitimli ve biat eden bir kadın modeli yaratılmaya çalışılıyor" dedi.

CHP'li Nazlıaka'dan 'kadın üniversiteleri' kurma kararına tepki

Cumhurbaşkanlığı'nın 2021 yılı içerisinde Kadın Üniversiteleri kurulmasını kararı almasına tepki gösteren CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, "Bugüne kadar AK Parti Hükümeti kadını üç çocuk ısrarı, kürtaj karşıtlığı, nafaka hakkı ve İstanbul Sözleşmesi karşıtlığı üzerinden değerlendirdi. Şimdi bir de kadın üniversiteleri ile eğitimli ve biat eden bir kadın modeli yaratılmaya çalışılıyor" dedi.

"TÜRKİYE'NİN 150 YIL GERİSİNDEN GELEN JAPONYA MODELİ"

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazete'de dün yayımlandı. Programın duyurulmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2021 yılında Türkiye'de 'kadın üniversiteleri' kurma niyetinde olduğu ortaya çıktı.

Bu durumu yazılı açıklama ile eleştiren Aylin Nazlıaka, “Karma bir eğitim modelinde, eğitim sisteminin bütün çıkmazlarına rağmen başarılı olan kadınları, 150 yıl geriden gelen Japonya’nın kadın üniversiteleri modeline mahkûm etmek, kabul edeceğimiz bir durum değildir, bu kısırdöngüde ısrar etmenin çabası nedir?" diye sordu

"EĞİTİMLİ AMA HER KOŞULDA BİAT EDEN KADIN"

"Tüm sorunlar halledilmiş gibi, kadın erkek eşitliğine inanmayan, kadınları fıtrat çerçevesinde değerlendiren bir anlayışın akademik alana tek elden müdahalesine sıranın geldiğini" belirten Nazlıaka'nın açıklaması şöyle:

Kadın örgütlerinin, siyasi partilerin, öğrencilerin görüşü dahi alınmadan, tepeden inme model hayata geçirilmeye çalışılıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda, Türkiye'nin bile gerisinde yer alan Japonya'dan Kadın Üniversiteleri modelinin örnek alınması çok manidardır. Bugüne kadar AK Parti Hükümeti kadını; üç çocuk ısrarı, kürtaj karşıtlığı, nafaka hakkı ve İstanbul Sözleşmesi karşıtlığı üzerinden değerlendirdi. Yetmedi, şimdi kadın üniversiteleri ile eğitimli ama her koşulda biat eden bir kadın modeli yaratmaya çalışıyor.