Gündem
Giriş Tarihi : 21-03-2021 02:23   Güncelleme : 25-03-2021 00:37

CHP'den Danıştay'a gitme kararı ve kadınlara çağrı: 'Davaya taraf olun'

CHP Genel Merkezi’nde bugün yapılan olağanüstü toplantılardan İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine karşı Danıştay’a başvurulması kararı çıktı. Yapılacak başvuruda, kadın örgütleri ve 42 milyon kadına bu davaya taraf olması için çağrıda bulunulacak.

CHP'den Danıştay'a gitme kararı ve kadınlara çağrı: 'Davaya taraf olun'

Resmi Gazete'de yayımlanan iki önemli kararın ardından CHP'de olağanüstü toplantılar yapıldı.

CHP Genel Merkezi'nde, önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK), ardından Parti Meclisi (PM) toplandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Ankara’da parti genel merkezinde yüz yüze yapılan toplantılarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 'İstanbul Sözleşmesi' olarak adlandırılan 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin feshedilmesi ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi ele alındı.

"TBMM devre dışı bırakıldığı için karar yok hükmündedir"

ANKA Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre, toplantıda, Türkiye'nin ilk kez insan hakları ile ilgili bir sözleşmeden çekildiği ve Anayasa’nın 90. maddesine göre bir sözleşmenin ancak kanunla kaldırılabileceği, bu nedenle TBMM devre dışı bırakıldığı için kararın 'yok hükmünde' olduğu belirtildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, sözleşmedeki maddelerin önemine vurgu yaparak, "Uluslararası anlaşmaların bir tanesini feshetmek, diğer uluslararası anlaşmaları da aynı yöntemle feshedebileceği anlamına geliyor. Bu, Türkiye açısından çok sıkıntılı bir durumdur. Recep Tayyip Erdoğan, milli güvenlik sorudur. Bundan sonra Türkiye'de herhangi bir kadın ve kız çocuğu şiddet, taciz ve tecavüze uğrarsa Cumhurbaşkanı bundan tek başına sorumludur" değerlendirmesinde bulundu.

Danıştay'a gitme kararı alındı

CHP Genel Merkezi’nde bugün yapılan toplantılar sonucunda İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı Danıştay’a başvurulması kararı çıktı.

Yapılacak başvuruda, kadın örgütleri ve 42 milyon kadının bu davaya taraf olması için çağrı yapılacak.

"Erdoğan'ın bir an önce, erken seçimle yönetimden uzaklaşması gerekiyor"

Kılıçdaroğlu toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesine ilişkin de, "Türkiye yönetilemiyor. Bu savrulduklarının göstergesi. Recep Tayyip Erdoğan'ın bir an önce, erken seçimle yönetimden uzaklaşması gerekiyor" dediği öğrenildi.