Siyaset
Giriş Tarihi : 24-01-2022 03:55   Güncelleme : 28-01-2022 01:52

CHP'den 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçu için kanun teklifi

CHP, Türk Ceza Kanunu'nda "Cumhurbaşkanına hakaret" suçu maddesinin yürürlükten kaldırılması için kanun teklifi hazırladı.

CHP'den 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçu için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel'in imzasını taşıyan kanun teklifi, Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) değişiklik yapılmasını öngörüyor.

Teklife göre, TCK'nın "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu düzenleyen 299. maddesinin yürürlükten kaldırılması isteniyor.

"160 bin 169 kişiye soruşturma açıldı, 12 bin 881 kişi mahkûm edildi"

Kanun teklifinin gerekçesinde, 299. maddenin, "tarafsız, siyasi parti bağı bulunmayan" cumhurbaşkanları için tasarlandığı belirtiliyor.

Gerekçede, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla 160 bin 169 kişi hakkında soruşturma açılması, 12 bin 881 kişinin mahkûm edilmesinin, 299. maddenin suiistimalinin açık göstergesi olduğu öne sürülüyor.

"Bu madde artık bir yaşam biçimiyle âdeta hesaplaşma aygıtı olarak kullanılıyor"

Kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

Rejime kasteden anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu maddenin bir dünya görüşüyle ve bir yaşam biçimiyle âdeta hesaplaşma aygıtı olarak kullanıldığına, muhaliflere yönelik başlayan cadı avının âdeta simgesi haline geldiğine yönelik yoğun kanaatler mevcuttur. Ancak çok daha önemlisi, bir siyasi partinin genel başkanı sıfatını da kullanan cumhurbaşkanının 21. yüzyılda demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan düşünce ve ifade özgürlüğünü içselleştirmesi, farklı seslere ve farklı düşüncelere tahammül etmeyi öğrenmesi, kendi görüşünden olmayan insanları susturmak yerine onları dinlemeye çaba harcaması gerektiği açıktır.