Gündem
Giriş Tarihi : 13-12-2020 03:34   Güncelleme : 16-12-2020 02:24

CHP Covid-19 Danışma Kurulu'ndan '14 gün tam kapanma' çağrısı

CHP lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan CHP Covid-19 Danışma Kurulu, en az 14 günlük, ideal olarak da 28 günlük tam kapanma çağrısında bulundu.

CHP Covid-19 Danışma Kurulu'ndan '14 gün tam kapanma' çağrısı

CHP Basın Birimi tarafından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilen CHP Covid-19 Danışma Kurulu toplantısının ardından açıklama yapıldı.

Toplantıda, Sağlık Bakanlığı'nın süreci şeffaf yürütmemesinin halka ağır bir maliyet yarattığı, vatandaşların bunu en başta canlarıyla ve ilaveten ağır maddi kayıplarla ödediği ifade edildi.

"29 BİN 669 VATANDAŞIMIZIN BULAŞICI HASTALIKTAN VEFAT ETTİĞİ KAYDEDİLDİ"

Sağlık Bakanlığı'nın mart ayından 10 Aralık'a kadar Covid-19 sebebiyle 15 bin 751 kişinin vefat ettiğini raporlamış olmasına rağmen, aynı dönemde 11 büyükşehir ve 9 il belediyesinde Covid-19 ve bulaşıcı hastalık sebebiyle 29 bin 669 vatandaşın vefatının kaydedilmiş olmasının şeffaflıktan uzak olunduğunun bir ispatı olarak değerlendirildiği kaydedildi.

"EN AZ 14 GÜN, İDEAL OLARAK 28 GÜN TAM KAPANMA UYGULANMALI"

Aşılama Acil Durum Eylem Planı hazırlanması gerektiğine dikkat çekerek, aşıya erişim ve hızla uygulanması konusunda detaylı bir yol haritasına ihtiyaç olduğuna işaret eden Kurul, en az 14 günlük, ideal olarak da 28 günlük tam kapanma uygulanmalı çağrısı yaptı.

KILIÇDAROĞLU: "DEVLET VATANDAŞINA YALAN SÖYLEMEZ"

Kurulda, şeffaflığın salgınla mücadelenin temeli olması gerektiğine işaret eden Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Devlet vatandaşına yalan söylemez, hele de sözkonusu olan halkın sağlığı olunca" ifadelerini kullandı.

"İŞSİZ KALANLARA GELİR DESTEĞİ, ESNAFA KİRA DESTEĞİ VERİLMELİ"

Süreç içerisinde işini kaybeden, işyerini kapatmak zorunda kalanlara doğrudan gelir desteği verilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Esnafa kira desteği verilmeli. İşsiz kalan yurttaşlarımıza hak ettikleri gibi İşsizlik Sigorta Fonu'ndan gelir desteği verilmeli. Ücretsiz izin uygulamasına son verilerek pandemide işyeri kapatılan tüm çalışanlara ücretli izin imkânını devlet doğrudan gelir desteği ile sağlamalı. Ödeme zorluğu yaşayan tüm yurttaşlarımıza en az bir ay için ücretsiz su, elektrik ve doğalgaz sağlanmalı. Borçla değil, IBAN numarası göndererek değil; doğrudan gelir desteği vererek halka ulaşmalı. Kaldı ki ülkeyi yönetenler, İl Hıfzıssıha Kanunu'na göre, izolasyona tabi olan yurttaşların iaşe ve temel harcamalarını karşılamak zorundadır. Biz bugün iktidar olsaydık, bunların hepsini yapardık."

"50 MİLYON DOZLUK AŞI YETERLİ DEĞİL"

Kurulda, en az 150 milyon doz aşıya ihtiyaç olduğuna, iktidarın bugüne kadar Çin'den 50 milyon doz aşının geleceğine dair yaptığı açıklamaların salgının kontrol altına alınması için yeterli olmayacağına, ihtiyaç duyulan aşı miktarına erişilmesi için iktidarın başka aşıların temini yoluna gitmesi ve daha hızlı davranması gerekliliğine işaret edildi.

"HEM AŞININ TEMİNİ, HEM DE DAĞITIMINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Tüm bilim insanlarının da ifade ettiği gibi faz 3 sürecinden geçmiş, biyo-güvenlik testleri yapılmış ve etkinliği ispatlanmış tüm aşıların halk sağlığı açısından önemine dikkat çekilen kurulda, bu koşulları sağlayan aşıların hızla yapılmasını destekledikleri ve CHP'nin hem aşının temini, hem de dağıtımı konusunu yakından takip ettiği belirtildi.