Gündem
Giriş Tarihi : 30-08-2020 01:27   Güncelleme : 03-09-2020 03:04

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a 12 mil yanıtı: 'Bu savaş nedenidir'

Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmak istemesine tepki gösteren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Ege'de 12 mile çıkaramazlar, Meclisimizin yıllar önce aldığı karar geçerlidir, bu savaş nedenidir" dedi.

Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a 12 mil yanıtı: 'Bu savaş nedenidir'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuk olduğu bir programda, Yunanistan'ın Ege Denizi'nde sınırlarını 12 mile çıkaracağını açıklamasına tepki gösterdi.

"ORUÇ REİS BÖLGEDE DEVAM EDECEK"

Haberler.com'un aktardığına göre A Haber canlı yayınına konuk olan Çavuşoğlu, Navtex'lerin devam edeceği sinyalini vererek, "Açıktan karaya gelerek çalışmaları, araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Oruç Reis bölgede 90 gün daha çalışmaya devam edecek" dedi.

"SINIRLARINI 12 MİLE ÇIKARTAMAZLAR, BU SAVAŞ NEDENİDİR"

Ege Denizi'nde sınırlarını 12 mile çıkaracağını açıklayan Yunanistan'a tepki gösteren Çavuşoğlu, "Yunanistan kendi hakları olan yerde istediği gibi çalışır. Bizim bir alakamız yok. Ancak Ege'de sınırlarını 12 mile çıkartamazlar. Bu bir savaş nedenidir. Yunanistan'ın karasuları sınırını 6 milden 12 mile çıkartmasına müsaade etmeyiz. Bunu da çok açık bir şekilde söylüyorum" ifadelerini kullandı.

"GERİLİMİ TÜRKİYE'NİN ÜSTÜNE YIKMAK İSTEYENLER VAR"

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Doğu Akdeniz'deki gerilimi Türkiye'nin üstüne yıkmak isteyenler var. Avrupa Birliği'nin yaptırım tehditleri karşısında birçok Avrupa ülkesi ile görüştük. Bizim haklılığımızı kabul ediyorlar.

"ŞARTLAR DEĞİŞTİ DİYE BİR BAHANE OLAMAZ"

Yunanistan geçmişten günümüze anlaşmaları ihlal etmiştir. "Şartlar değişti" diye bir bahane olamaz. O zaman şartlar değişti diye bir adım atarsam Avrupa Birliği'ne gidip, "Türkiye bize güç gösterisi yaptı" diyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar bizim Kıbrıs'taki garantörlüğümüzü değiştirmez. Bunların yaptıkları bizi rahatsız etmeye yönelik adımlardır. Biz de böyle eylemlere taviz vermedik, vermeyiz. Doğu Akdeniz'de nasıl gereken adımları attıysak, bize karşı hamleler olduğu sürece gereken adımları tekrardan atmaya hazır olduğumuz bilinmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatları bu yöndedir.

"NE ZAMAN BİR ADIM ATSAK YUNANİSTAN AKSİNE HAMLE YAPIYOR"

Biz ne zaman bir adım atsak Yunanistan aksine bir hamle yapıyor. Biz yeni okullar açmaya devam ettikçe, örneğin Bozcaada'daki, Yunanistan Türk okullarını kapatıyor. Yunanistan insanlıktan ve insanların faydalarından söz ediyor, ancak kendisinden olmayanlara neler yaptıkları ortada. Bu da Yunanistan'ın ikiyüzlü olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak bilinmelidir ki soydaşlarımızı yalnız bırakmamız sözkonusu değildir.

"TRUMP'LA SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ İÇİN BİR GÖRÜŞME YAPILDI"

Sayın Cumhurbaşkanımız, Trump ile yaptığı görüşmede attığımız tüm adımları anlattı. Trump ile olumlu atmosferde bir görüşme oldu. Sorunların çözülmesi için bir görüşme yapıldı.