Gündem
Giriş Tarihi : 13-01-2021 03:18   Güncelleme : 18-01-2021 00:58

Çavuşoğlu: Reformlarda kararlıyız, geleceğimizi Avrupa'da görüyoruz

Çankaya Köşkü'nde, Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin reform gündeminde kararlı olduğunu belirterek, "Türkiye, Avrupa'dadır ve Avrupa kaderimizin bir parçasıdır" dedi.

Çavuşoğlu: Reformlarda kararlıyız, geleceğimizi Avrupa'da görüyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

Türkiye'nin, reform kararlılığını vurguladığını söyleyen Çavuşoğlu, AB Aralık Zirvesi kararlarıyla bir fırsat penceresinin açıldığını, ancak buna AB ve üye ülkelerin de inanması gerektiğini ifade etti.

"Temel beklentimiz, somut gündem temelinde işbirliğimize ivme kazandırmak"

Çavuşoğlu, "2021 yılından temel beklentilerimiz, somut gündem temelinde işbirliğimize yeniden ivme kazandırmak, güven tazelemek, kazan-kazan durumu yaratabilecek alanlarda çalışmalara bir an önce başlayabilmektir. Bu bağlamda, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine başlanması, Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması, 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi, göç işbirliğimizin yeni gerçekler ışığında tazelenmesi, üst düzey diyaloğun başlatılması, üyelik müzakerelerimizde mesafe katedilmesi, güvenlik ve terörle mücadele konularında işbirliği gibi somut beklentilerimiz var" diye konuştu.

Türkiye'nin bu amaçla yeni yılla birlikte hemen çalışmaya koyulduğunu belirten Çavuşoğlu, yapılan üst düzey temaslara dikkati çekerek, kendisinin de 21 Ocak'ta Brüksel'e gideceğini söyledi.

"Yunanistan ile görüşmeler bu ay İstanbul'da yapılacak"

Türkiye'nin Yunanistan'la istikşafi görüşmeler için tarih önerilerinde bulunduğunu ve görüşmelerin bu ay İstanbul'da yapılacağını belirten Çavuşoğlu, "Daha sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'la bir araya gelme konusunda da mutabıkız. Tarihini daha sonra belirleyeceğiz" dedi.

Fransa ile de yol haritası üzerinde çalıştıklarını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Genel müdür, direktörler düzeyinde bölgesel, ikili, konsolosluk ve güvenlik konularında istişarelere başlıyoruz ama bu yol haritası sadece iki ülke arasındaki istişareleri kapsamıyor. İlişkilerimizin önce normalleşmesi, daha sonra daha da geliştirilmesi konusunda bu yol haritası üzerinde arkadaşlarımız halen çalışıyor."

"Türkiye Avrupa'dadır ve Avrupa kaderimizin bir parçasıdır"

Türkiye'nin reform gündemine dikkati çeken Çavuşoğlu, "İnsanımızın her alanda hakkını korumak, vatandaşlarımızın refahı ve iyiliği için çalışmak, ülkemizin gerçekleri ışığında özgürlük-güvenlik dengesini korumak bizim temel görevimiz. AB bize köstek değil, destek olmalıdır. Türkiye, Avrupa'dadır ve Avrupa kaderimizin bir parçasıdır. Bunun tersi de Avrupa bakımından geçerlidir" diye konuştu.

"AB üyelik sürecine bağlıyız"

Türkiye'nin bugün Suriye, Libya, Kafkaslar, Balkanlar, Orta Doğu ve Karadeniz güvenliği gibi birçok alanda önemli bir aktör olduğunu, göç, enerji, ticaret, tedarik zincirleri, ulaştırma, iletişim, bağlanırlık, güvenlik, terörle mücadele, NATO ve savunma konularında da hayati bir oyuncu olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, "Bütün bu konular Avrupa güvenlik ve refahı için de hayati önem taşımaktadır. Birlikte hareket edersek her alanda önemli değişimler sağlayabiliriz. Türkiye olarak biz bu ortaklığa hazırız" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye ve AB arasındaki bu hayati işbirliğinin, yıllardır çözülemeyen bazı ikili meseleler nedeniyle hayata geçirilememesinin, bütün Avrupa için bir kayıp olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Bizim önerimiz, ikili meselelerin diyalog yoluyla ayrı formatlarda çözüm yoluna koyulması, bu sırada AB ile ilişkilerimizdeki somut alanlarda ilerleme kaydedilmesidir. Türkiye, AB üyelik sürecine bağlıdır. AB'den olumlu karşılık bulursak biz de gerekli iradeyi gösteririz" değerlendirmesinde bulundu.