Gündem
Giriş Tarihi : 23-01-2021 05:28   Güncelleme : 28-01-2021 02:04

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Melih Bulu'ya yardımcı bulunamadı

Ak Partili Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne atanmasından bu yana eylemlerini sürdüren akademisyenler, bugünkü eylemde yine sırtlarını rektörlüğe döndüler. Akademisyenler, eylemde yaptıkları açıklamada, "Bugüne, yani 22 Ocak'a kadar üniversitemizin rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır" ifadelerini kullandılar.

Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Melih Bulu'ya yardımcı bulunamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'de uzun yıllar siyaset yapmış olan Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atamasının öğrenci ve hocalar arasındaki yankısı sürüyor.

Akademisyenler yine eylemde

Pandemi nedeniyle uzaktan aldıkları derslerinin ardından okula gidip rektörlüğe sırtlarını dönerek bu atamayı reddettiklerini haykıran akademisyenler bugün yine eylemdeydi.

Hiç kimse rektör yardımcılığını kabul etmiyor

Rektörlük önünde akademisyenler adına yapılan açıklamada, Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının üzerinden 22 gün geçmesine rağmen, kimsenin yardımcılığını yapmayı kabul etmediği öğrenildi.

"Buradayız, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz"

Akademisyenlerin açıklaması özetle şöyle:

1 Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde, gerekse kurum içi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileri ile birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri bu atamayı reddetmektedir. Bugüne, yani 22 Ocak'a kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır.

Yöneticilerin liyakat kıstaslarına uygun olarak demokratik yöntemlerle belirlenmesi, hem bilimsel üretim, hem de eğitim kalitesi açısından elzemdir. Bundan vazgeçmeyeceğimizin altını çiziyoruz.

Öncelikli olarak üniversiteyi ve Rumeli Hisarüstü Mahallesi'ni çevreleyen ağır polis ablukasının derhal kaldırılmasını talep ediyoruz. Özerk ve demokratik üniversite mücadelemize devam ediyoruz. Buradayız / Kabul etmiyoruz / Vazgeçmiyoruz.