Gündem
Giriş Tarihi : 31-01-2021 00:43   Güncelleme : 02-02-2021 01:46

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafı soruşturmasına tutuklama

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişiden 2'si tutuklanırken, diğer 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafı soruşturmasına tutuklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nca Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan resen başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan D.D., S.N.B., H.K. ve S.C.U.'nun emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Gözaltına alınanlar, Bayrampaşa Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrolünün ardından Çağlayan Adliyesi'ne sevk edildi.

2 kişiye tutuklama, 2 kişiye adli kontrol

Soruşturma savcılığınca ifadesi alınan şüphelilerden 2'si "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama" suçundan tutuklanmaları, 2'si de "konutunu terk etmeme" şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, gözaltına alınanlardan 2'sinin "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama" suçundan tutuklanmasına, 2'sinin ise "konutu terk etmeme" şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Öte yandan olaya ilişkin 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmanın da devam ettiği öğrenildi.

Savcılıktan açıklama: "PKK'ya ait örgütsel doküman ele geçirildi"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasında, ayrıca 'LGBTİ+' isimli çalışma kulübünün odasında arama kararına istinaden yapılan aramada PKK terör örgütüne ait örgütsel doküman ele geçirilmesi üzerine resen bir soruşturma daha başlatıldığı belirtildi.