Gündem
Giriş Tarihi : 01-02-2021 23:15   Güncelleme : 06-02-2021 05:38

Boğaziçi protestosu için Etiler'de toplananlara polis müdahalesi

Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne atanmasıyla birlikte başlayan protestolarda bugün yeni bir gelişme yaşandı. Tutuklanan arkadaşları için okul önünde basın açıklaması yapmak isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis izin vermezken, Etiler’de toplanan öğrencilere de müdahale ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Boğaziçi protestosu için Etiler'de toplananlara polis müdahalesi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla, AK Parti'de uzun yıllar siyaset yapan Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasıyla başlayan protestolar yaklaşık 1 aydır sürüyor. Son olarak, gözaltına alınan 5 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden 2'si tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bir çağrıda bulunarak, tutuklanan arkadaşları için bugün üniversitenin Güney Kampüs kapısı önünde basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Üniversite önünde toplanmak isteyen öğrencilere polis izin vermezken, okulun önü de polis barikatı ile kapatıldı.

"Tam sayı bilinmemekle birlikte gözaltılar var"

'Boğaziçi Dayanışması' hesabından yapılan paylaşıma göre, Etiler'de toplanan öğrencilere polis müdahale etti. Çok sayıda öğrencinin gözaltında olduğu bildirildi.

Boğaziçi Dayanışması' hesabından #BoğaziçiAblukada hashtag'iyle yapılan paylaşımda, "Üniversite öğrencilerine saldırı yapıldı, gözaltılar var, tam sayı bilinmemekle beraber abluka sürüyor! Ne birliğimize ne dayanışmamıza gücünüz yeter! Kayyuma geçit vermeyeceğiz!" denildi.

Güney Kampüs girişine polis barikatı

Öte yandan basın açıklaması için çağrının yapıldığı Güney Kampüs girişini polis barikat ile kapattı. Öğrencilerin giriş-çıkış yapmalarına izin verilmedi.

Ayrıca, polisin civardaki binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirmesi de dikkat çekti.

Valilikten Beşiktaş ve Sarıyer'de gösteri yasağı

İstanbul Valiliği bugün Boğaziçi Üniversitesi önünde öğrencilerin çağrısıyla yapılması planlanan eylemlere ilişkin açıklama yapmış, Beşiktaş ve Sarıyer'deki gösteri ve miting yasağının 5 Şubat'a kadar süreceğini duyurmuştu.

Öğrenciler rektörlük binası önünde nöbete başladı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, okulun polis ablukasına alınmasının ve dışarıya çıkmalarının engellenmesinin ardından, 'Kayyımlık' adını verdikleri rektörlük binasının etrafında toplanarak nöbet tutmaya başladı.