Dünya
Giriş Tarihi : 07-02-2021 02:47   Güncelleme : 10-02-2021 04:16

Boğaziçi eylemleri Avrupa'ya sıçradı: 'Tutuklu öğrenciler bırakılsın'

Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasıyla başlayan Boğaziçi Üniversitesi protestolarına Avrupa'nın birçok kentinden destek geldi.

Boğaziçi eylemleri Avrupa'ya sıçradı: 'Tutuklu öğrenciler bırakılsın'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'de uzun yıllar siyaset yapan Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne atamasının ardından başlayan akademisyen ve öğrenci protestolarına Avrupa'nın birçok kentinden destek eylemleri geldi.

Polisin kullandığı orantısız güç tepki çekiyor

Polisin Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ve Türkiye’nin birçok kentindeki dayanışma eylemlerine karşı kullandığı orantısız güç, gözaltılar ve tutuklamalar, Avrupa'nın birçok şehrinde tepkilere neden oldu.

Protestolar Avrupa'nın birçok kentine yayıldı

Haftaiçi Köln ve Duisburg kentlerinde düzenlenen eylemleri, Haftasonu başta Berlin, Hamburg, Hannover, Münster, Amsterdam gibi kentlerdeki eylemler izledi.

Pazar günü Boğaziçi mezunları Düsseldorf kentinde de sokağa çıkacaklar.

Fransa'da Sorbonne Üniversitesi öğrencilerinden protesto

Fransa'nın Sorbonne Üniversitesi’nde öğrenciler 'Kayyuma Hayır' yazılı pankartlarla basın açıklaması yaptılar.

Atina, Berlin, Nürnberg ve Barselona'dan Boğaziçi'ne destek

Yunanistan’ın Atina şehrinde de 'Kayyum rektör istemiyoruz' yazılı pankartla yürüyüş yapan öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler.

Almanya’nın Berlin ve Nürnberg kentinde ise kent meydanında bir araya gelenler basın açıklaması yaparak Boğaziçi’ne destek verdiler.

Berlin Boğaziçi Dayanışması'nın çağrısıyla bugün Berlin'de yüzlerce kişi bir araya gelerek kayyum rektör Melih Bulu'yu, LGBT'lileri kriminalize etme çabalarını ve onlara yönelik baskıları, polis şiddetini, gözaltı ve tutuklamaları protesto etti.

Alexanderplatz'daki Dünya Saati önünde toplananlar, "Boğaziçi Direniyor: Kayyumlara karşı ses çıkarıyoruz" diyerek, direnen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanıştılar ve direnişi Berlin'den de selamladılar.

Eylemde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Erdoğan'a hitaben yayınladıkları mektup da Türkçe ve Almanca olarak okundu.

Berlin'deki eyleme Ezhel de katıldı: "Ağzımızı bile açamaz hale geldik"

Berlin’deki Boğaziçi destek eylemine katılan ünlü rapçi Ezhel, "Yaşamaya çalışıyoruz. Var olmaya çalışıyoruz. Kendimizi ifade etmekte bile zorlanıyoruz. Ağzımızı bile açamaz hale geldik" dedi.

Münih Odeonsplatz'da 'Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın' çağrısı

Münih'te de Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma ve kayyum atamasına karşı Münih Odeonsplatz'da bir eylem düzenlendi. Eylemde tutuklu tüm öğrencilerin bırakılması için çağrı yapıldı.

Münihli üniversitelilerin ve sivil toplum kuruluşlarının desteklediği eylemde, tutuklu öğrencilere dikkat çekmek için 2 saatlik durma eylemi gerçekleştirildi.

Barselona'da ise öğrenciler, 'Aşağı Bakmayacağız' dövizleriyle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Hamburg'da ikinci kez dayanışma eylemi

Hamburg'da da cuma günü Hamburg konsolosluğu önünde yapılan eyleme ilaveten bugün Hamburg Garı'nda ikinci bir dayanışma eylemi gerçekleştirildi.

Eylemler pandemiye, olumsuz hava koşullarına rağmen önemli sayıda bir katılımla gerçekleşti. Eyleme destek veren Sol Parti üyeleri Erdoğan‘ı istifaya davet ettiler.

Hannover'de 'Kayyumlara hayır' mitingi

Hannover'de Demokratik Güç Birliği'nin çağrısıyla Hannover kentinde 'Kayyumlara hayır' mitingi düzenlendi.

Eylemde Boğaziçi Üniversitesi'nin yanı sıra belediyelere yapılan kayyum atamaları ve cezaevlerindeki tecrit uygulamaları da sert dille eleştirildi.

Amsterdam ve Viyana'da protestolar

Amsterdam'da da Amsterdam Türkiye Başkonsolosluğu önünde toplanan öğrencilere, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri destek verdi.

Eylemde kayyum atamasının akademik, demokratik, özerk üniversiteye yapılan bir saldırı olduğu ve kabul edilemeyeceğini dile getiren konuşmalar yapıldı.

Viyana'da ise Avrupa Kadın Dayanışması'nın etkinliği ardından, Boğaziçi ile dayanışma etkinliği gerçekleştirildi.

Avusturyalı ve Türkiyeli birçok grup ve öğrenci eyleme destek verdi.