Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-01-2022 01:16   Güncelleme : 23-01-2022 03:53

Birleşik Arap Emirlikleri ile 64 milyar liralık swap anlaşması yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 64 milyar liralık swap anlaşması imzalandı.

Birleşik Arap Emirlikleri ile 64 milyar liralık swap anlaşması yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (BAEMB) arasında, BAE dirhemi (AED) ile Türk Lirası (TL) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzalandı.

Swap anlaşmasının nominal büyüklüğü karşılıklı olarak 18 milyar dirhem ve 64 milyar Türk Lirası.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, anlaşmanın üç yıl süreyle geçerli olacağı ve karşılıklı mutabakatla uzatılabileceği bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi:

Anlaşma, BAEMB Başkanı Sayın Khaled Mohamed Balama ile TCMB Başkanı Sayın Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu tarafından imzalanmıştır.

Anlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı açıklamada Başkan Khaled Mohamed Balama, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile imzalanan bu anlaşma her iki ülkenin finansal konularda, özellikle de iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımlar alanında ikili işbirliğini artırma iradesinin bir göstergesidir" demiştir.

Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise, "Bu anlaşma, iki ülke merkez bankasının, ülkeleri arasındaki ekonomik ve mali ilişkilerin geliştirilmesi için yerel para birimleri üzerinden karşılıklı ticaretin derinleştirilmesine yönelik kararlılığını göstermektedir" şeklinde bir açıklama yapmıştır.