Dünya
Giriş Tarihi : 24-12-2020 12:49   Güncelleme : 27-12-2020 02:55

Bir kötü haber daha: Virüsün daha tehlikeli bir türü tespit edildi

İngiltere'de, Güney Afrika'dan gelen 2 kişide koronavirüsün daha hızlı yayılan başka bir türünün daha tespit edildiği ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Hancock, yeni türü oldukça endişe verici olarak tanımlarken, önceki türden daha fazla mutasyona uğramış gibi göründüğünü belirtti.

Bir kötü haber daha: Virüsün daha tehlikeli bir türü tespit edildi

Sağlık Bakanı Hancock: "Oldukça endişe verici"

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüsün daha hızlı yayılan yeni bir türünün keşfedilmesi üzerine, düzenlediği basın toplantısında, "Bu yeni tür, oldukça endişe verici. Çünkü daha da bulaşıcı ve İngiltere'de keşfedilen yeni türden daha fazla mutasyona uğramış gibi görünüyor" açıklamasında bulundu.

Güney Afrika'yla seyahete kısıtlama getirildi

Vakaların Güney Afrika'dan gelen 2 kişide tespit edildiğini söyleyen Hancock, bu kişilerin karantinaya alındığını ve Güney Afrika ile seyahate kısıtlamalar getirildiğini açıkladı.

Hancock, son 2 haftada Güney Afrika'da bulunan veya bu ülkeden gelen biriyle yakın teması olan herkesin derhal kendilerini izole etmesi gerektiğini vurguladı. 

Yeni vakaların yüzde 80-90'ını oluşturuyor

'501.V2' olarak adlandırılan ve Güney Afrika'da görülen bu tür,  Güney Afrika'daki yeni vakaların yaklaşık yüzde 80 ila 90'ını oluşturuyor.

50 fazla ülkeden İngiltere'ye seyahat kısıtlaması

Geçen hafta da İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede yüzde 70 daha hızlı yayılan bir Covid-19 türü bulduklarını açıklamıştı.

Bunun üzerine 50'den fazla ülke, İngiltere ile seyahate kısıtlama getirmişti. 

Türkiye, 20 Aralık'ta İngiltere'nin yanı sıra Güney Afrika'dan uçuşlara da geçici durdurma kararı almıştı.