Sağlık
Giriş Tarihi : 13-12-2020 02:36   Güncelleme : 16-12-2020 01:27

BioNTech CEO'su Şahin'den yüzde 95 etkili aşı açıklaması

Yeni tip koronavirüse karşı yüzde 95 etkili olduğu belirtilen aşının İngiltere'de uygulanmaya başlaması ve FDA'dan onay almasıyla birlikte, gözler BioNTech'in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin'e çevrildi.

BioNTech CEO'su Şahin'den yüzde 95 etkili aşı açıklaması

Reuters'a açıklamalarda bulunan BioNTech'in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, FDA’nın Pfizer/BioNTech aşısı onayı için, "Bu en önemli dönüm noktası" yorumunda bulundu.

AY SONUNA KADAR AVRUPA İLAÇ AJANSI'NDAN DA ONAY ALINACAK

Şahin, şirketlerin Avrupa İlaç Ajansı'ndan da ay sonuna kadar şartlı onay almasını beklediğini ve önümüzdeki yılın başlarında Avrupa ülkelerinde aşı sunmaya başlayabileceğini söyledi.

Onay alımından sonra üretim kapasitesindeki sorunların çözülmesi gerektiğini belirten Şahin, "Daha fazla doza ihtiyaç olduğu çok açık. Nasıl daha fazla doz üretileceğiyle ilgileniyoruz" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ DOZDAN SONRA BAĞIŞIKLIK TEPKİSİ YOĞUN OLARAK ARTIYOR

Daha önceki Pfizer/BioNTech açıklamasında, önümüzdeki yıl 1.3 milyar doz aşı üretileceğinin vurgulandığını da söyleyen Şahin, "Ana planımız 1.3 milyar doz. Genişletilmiş bir plan üzerinde çalışıyoruz. Şu anda size ölçeği ne kadar genişletebileceğimizi söyleyemem ama bu önemli olacak" diye konuştu. 

Normal şartlarda iki doz halinde uygulanan Pfizer/BioNTech aşısının, ilk dozdan yaklaşık 12 gün sonra koronavirüse karşı etkinlik gösterdiği yönündeki bulgulara işaret eden Şahin, bu verilere şaşırdığının altını çizerek, "İkinci dozdan sonra bağışıklık tepkisinin yoğun bir şekilde arttığını biliyoruz" dedi.

TEK DOZLUK KULLANIM İÇİN PFIZER İLE GÖRÜŞÜLECEK

Tek dozluk aşı kullanımı için de Pfizer ile görüşüleceğini aktaran Şahin, aşının tek dozluk bir versiyonunu değerlendirme konusunda henüz bir karar vermediklerini söyleyerek, "Bu, ortağımız Pfizer ile kesinlikle gerçekleştireceğimiz bir tartışma olacak" diye konuştu.