Gündem
Giriş Tarihi : 14-10-2021 04:32   Güncelleme : 19-10-2021 02:46

Bilim Kurulu: 'Pandemide aktif vakaların yüzde 40'ı 23 yaş altı'

Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yayınlayan Bakan Koca, koronavirüs salgınında aktif vakaların yaklaşık yüzde 40'ının 23 yaş altı kişilerden oluştuğunu duyurdu.

Bilim Kurulu: 'Pandemide aktif vakaların yüzde 40'ı 23 yaş altı'

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında, video konferans yöntemiyle toplandı.

Toplantının ardından yazılı bir açıklama yayınlayan Bakan Koca, "Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, gençler üzerindeki etkisi, aşı programımız ve yerli aşımız Turkovac’ın güncel durumunu değerlendirmek üzere bir araya geldi" ifadelerini kullandı.

"Topluca aşı olmadan bağışıklık sağlayamayız"

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkan satırlar şöyle:

Üniversiteli kardeşlerimizi eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek ve sevdiklerine virüs taşımamak için hızla ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki, şu an aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 40'ı 23 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.

Aşımıza sahip çıkarak bir an önce devreye girmesini temin edelim. Yerli aşımızı ürettiğimizde ihtiyaç sahiplerine aşı ulaştıracak bir ülke olacağız. Aksi halde ise aşıya ihtiyaç duyan ülke olarak kalacağız. Yerli aşımıza destek verin.

Artık kısıtlama yok, çünkü aşı var. Ancak, aşı olarak bağışıklık sağlayabilirsek ek tedbirlere gerek kalmayacak. Topluca aşı olmadan bu mümkün değil.

Bilim Kurulu'nun yazılı açıklaması