Dünya
Giriş Tarihi : 20-01-2021 03:33   Güncelleme : 26-01-2021 04:43

Biden'ın yemin töreninde görevli 12 asker 'aşırı sağcı' çıktı

Joe Biden'ın başkanlık yemin töreninde görevli 12 Ulusal Muhafız askerinin aşırı sağcı gruplarla ilişkili olduğunun tespit edildiği ve görevlerinden alındığı bildirildi.

Biden'ın yemin töreninde görevli 12 asker 'aşırı sağcı' çıktı

ABD Ulusal Muhafızlar Komutanı Orgeneral Daniel Hakonson, Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

ABD'li general, 2 Ulusal Muhafız askerinin sosyal medya paylaşımları ve mesajlarından aşırı sağcı görüşlere sahip olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Hakonson, "Ayrıca 10 asker de FBI tarafından tespit edildi. Bunlardan biri komuta kademesinden yapılan bir ihbarla, biri ise gizli bir ihbarla tespit edildi" dedi.

12 asker görevlerinden alındı

Yemin töreninin güvenliği için gerekli önlemlerin alınmaya devam ettiğine dikkat çeken Hakonson, sözkonusu 12 askerin de yemin törenindeki görevlerinden alındığı bilgisini paylaştı.

Biden'ın yemin töreninde 25 bin Ulusal Muhafız başkent Washington'da görev yapacak.

Saldırı ihbarlarına karşı yoğun güvenlik önlemi

Amerikan kongresinin 6 Ocak'ta Trump destekçileri tarafından basılmasının ardından Washington'da güvenlik önlemleri artırılmıştı.

Biden'ın yemin töreni hazırlıkları kapsamında Washington'da çok sayıda cadde ve sokak trafiğe kapatılırken, muhtemel saldırı ihbarlarına karşı kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı.