Dünya
Giriş Tarihi : 27-03-2021 01:21   Güncelleme : 01-04-2021 00:10

Biden'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'İklim Zirvesi' daveti

ABD Başkanı Joe Biden, aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bulunduğu 40 dünya liderini 'İklim Zirvesi'ne davet etti.

Biden'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'İklim Zirvesi' daveti

Beyaz Saray, "Başkan Biden, 22-23 Nisan'da ev sahipliği yapacağı ve çevrimiçi düzenlenecek Liderler İklim Zirvesi'ne 40 dünya liderini davet etti" açıklamasında bulundu.

Sözkonusu zirvenin kamuya açık şekilde canlı yayınlanacağına işaret edilen açıklamada, Başkan Joe Biden'ın göreve geldiği ilk gün, Donald Trump'ın ayrıldığı Paris İklim Anlaşması'na geri döndüğü anımsatıldı.

Zirvenin önemi vurgulandı

Açıklamada, Liderler Zirvesi'nde, iklim değişikliği ile daha güçlü bir mücadelenin aciliyetinin ve ekonomik yararlarının altının çizileceği aktarılırken, "Glasgow'da, kasım ayında toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesi, bu zirve önemli bir kilometre taşı olacaktır" denildi.

Erdoğan da davet edilenler arasında

Biden'ın davet ettiği 40 dünya lideri listesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi isimler yer aldı.