Dünya
Giriş Tarihi : 15-10-2021 01:42   Güncelleme : 21-10-2021 03:02

Beyrut’ta protestoculara ateş açıldı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Lübnan'da Hizbullah'ın çağrısı üzerine düzenlenen protesto gösterisinde Beyrut sokakları savaş alanına döndü.

Beyrut’ta protestoculara ateş açıldı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hizbullah'ın çağrısı üzerine düzenlenen protesto gösterisi sırasında otomatik silahlarla ateş açılması sonucu en az 6 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Protesto eylemi, 4 Ağustos 2020'de Liman'da meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten savcının "bağımsız" olmadığı iddiasıyla düzenlendi.

Hizbullah, savcı konusunda baskı yapmak amacıyla eylem çağrısı yaparken, Hıristiyanların çoğunluğunu oluşturduğu Lübnan Güçleri de karşı eylemde bulundu.

Gerilim tırmandı, otomatik silahlar ateşlendi

Lübnan medyasına göre, Müslüman ve Hıristiyan mahallelerini birbirinden ayıran yollara silahlı kişiler konuşlandı.

Lübnan ordusu da tanklarla eylem bölgesinde tedbir alırken, sivillerden güvenli alanlara sığınmaları istendi. Askerler, milislere ateş açacakları uyarısında bulundu.

Eylem sırasında gerilim tırmanınca sokak ortasında silah sesleri gelmeye başladı.

Birçok yönden otomatik silahlar ateşlendi, roketatarların da kullanıldığı olaylar sırasında patlama sesleri duyuldu.

Sanal medya ağlarında yer alan görüntülerde, daha çok pusudaki tetikçiler ve maskeli kişiler tarafından ateş açıldığı görülüyor.

Başbakandan sükûnet çağrısı

Ağır bir ekonomik ve siyasi krizin yaşandığı ülkede Başbakan Nakib Mikati, halkı sükûnete çağırdı ve yeni bir şiddet sarmalı konusunda uyardı.

214 kişi ölmüş, 6500'den fazla kişi yaralanmıştı

4 Ağustos 2020'de, güvenlik tedbirlerinin alınmadığı büyük miktarda amonyum nitrat deposunda meydana gelen patlamada, en az 214 kişi hayatını kaybetmiş, 6500'ü aşkın kişi yaralanmış, birçok mahalle yerle bir olmuştu.

Kriminal ihmalle suçlanan yetkililer, uluslararası soruşturma yürütülmesini reddediyor. Aileler ve sivil toplum örgütleri de yetkilileri soruşturmayı sabote etmekle suçluyor.