Gündem
Giriş Tarihi : 09-03-2021 01:03   Güncelleme : 12-03-2021 01:07

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 'Feminist Gece Yürüyüşü'

İstiklal Caddesi'nde '8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü' için toplanan binlerce kadın, yaptıkları basın açıklamasında, "Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz" dedi.

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 'Feminist Gece Yürüyüşü'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde binlerce kadın, İstanbul Taksim'de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü için bir araya geldi.

İstiklal Caddesi'nde düzenlenmek istenen yürüyüş öncesi İstanbul Valiliği saat 14.00 itibariyle Taksim'e çıkan tüm yolları kapattı. Metro İstanbul da Valilik kararıyla saat 14.00'ten itibaren Taksim istasyonunu da kapattı.

"Tesadüf değil erkek şiddeti"

Taksim Meydanı' na çıkmak için ara sokaklardan yürüyen kadınlar, "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Tesadüf değil erkek şiddeti" sloganları attılar.

Sıraselviler'de toplanan kadınlar da, 'Ayaktayız', 'Tüm renkler yan yana, eşitlendik', 'Yaşasın feminist mücadelemiz', 'Atanmış değil seçilmiş hayat' gibi çok sayıda döviz taşıyıp tef çalarak halay çekti.

"Feminist isyan her yerde"

Eylemde toplanan kadınlar adına okunan basın açıklamasında, "Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, 'LGBT yoktur' diyenlere karşı feminist isyan her yerde. Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.