Gündem
Giriş Tarihi : 19-06-2021 01:38   Güncelleme : 24-06-2021 03:46

Berkin Elvan davasında sanık polise 16 yıl 8 ay hapis cezası

Berkin Elvan davasında tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Fatih Dalgalı, "olası kastla kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılırken, Elvan ailesi ve avukatlar karara tepki gösterdi.

Berkin Elvan davasında sanık polise 16 yıl 8 ay hapis cezası

Gezi eylemleri sırasında Okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan ve hastanede hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin dava, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya, başka bir ilde bulunan sanık polis memuru Fatih Dalgalı, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmayı milletvekilleri de izledi

Berkin Elvan'ın ailesinden müdahiller anne Gülsüm Elvan, baba Sami Elvan ve kardeşleri Gamze ile Özge Elvan'ın yanı sıra, taraf avukatları da duruşmada hazır bulundu.

CHP, HDP ve TİP milletvekilleri ile çok sayıda izleyici de duruşmayı takip etti.

Sanık polise 16 yıl 8 ay hapis cezası

Mahkeme heyeti, müdahiller, sanık ve taraf avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanlarının alınmasının ardından kararını açıkladı.

Heyet, polis memuru Fatih Dalgalı'yı "olası kasıtla kasten öldürme" suçundan 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Anne Gülsüm Elvan: "Bu kararı kabul etmiyorum"

Elvan ailesi ve avukatları tarafından yapılan açıklamada, karara tepki gösterildi.

Verilen cezanın yeterli olmadığını söyleyen Gülsüm Elvan, "Çocuğumun kilosuna göre ceza verdiler. 16 kiloya 16 yıl... Bu kararı kabul etmiyorum" dedi.