Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 02-03-2021 01:44   Güncelleme : 05-03-2021 04:16

Beraat sonrası Müjdat Gezen'den ilk açıklama: 'Bir anlamda iyi oluyor'

Müjdat Gezen ile Metin Akpınar, Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla yargılandıkları davada beraat etti. Beraat sonrası açıklama yapan Müjdat Gezen, "Siyasetle uğraşanların hoşgörüsü dört misli fazla olması gerekir. Bu dönemin hoşgörü ile uzak yakın ilgisi olmayan bir dönem. Bir anlamda da iyi oluyor diyebilirim, iktidarlar sonlarını böyle hazırlarlar" dedi.

Beraat sonrası Müjdat Gezen'den ilk açıklama: 'Bir anlamda iyi oluyor'

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar katılmazken, taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık avukatları, müvekkillerinin beraatını talep ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı şikâyetlerinin devam ettiğini söyledi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, suçun maddi unsurlarının somut olayda gerçekleşmemesi nedeniyle sanıkların "Cumhurbaşkanı’na hakaret" suçundan ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

Müjdat Gezen: "Bu gerçekdışı, böyle bir şey olmamalı"

Beraat kararının ardından KRT TV canlı yayınına bağlanan Müjdat Gezen, şu açıklamalarda bulundu:

Bana bunlar benim ülkemde hiç olmaması gereken şeyler olarak görünüyor. Demokrasi ile yönetilen ülkede bir insan, bir söz kullanıyor... Ne diyor? 'Haddini bil' diyor. O söz kendisine kullanıldığı zaman 5 seneye yakın hapsi isteniyor. Bu gerçekdışı, böyle bir şey olmamalı.

'Bedel ödeyecekler' diyor, ertesi gün eve polis geliyor. Bizi sabahın köründe adliyeye götürüyorlar. Oradan bir karar çıkıyor ki, her hafta biz karakola gidip 'kaçmıyoruz' diye hesap veriyoruz. Bu ülkeden kaçmayacak iki kişi varsa Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'dir.

"Dış basın geliyor, soru soruyor, genellikle de beyanat vermemeye çalışıyorum"

Kimin kaçacağını, kimlerin kaçacağını, kimlerin kaçtığını benim gibi çok kişi de biliyor zaten. Ben burada doğdum, burada büyüdüm, burada öleceğim. Her şeyimi bu insanlara, bu halka borçluyum. Daha borcumu da henüz ödemiş değilim. Onların bizi 61 yıl sonra bile destekleyip, arkamızda durması az buz bir nimet değildir, bir sanatçı için.

Benim üzüntüm ülkem adına. Dış basın geliyor, soru soruyor. Çin radyosu, İsveç radyosu, Alman televizyonu; genellikle de beyanat vermemeye çalışıyorum. Çünkü burada oldu, burada kalsın istiyorum.

"Neymiş, Cumhurbaşkanı'nın her gün bin kişiye söylediği 'haddini bil' lafını bir kişi de ona söylemiş"

Vaktiyle bunu AKP'nin Cumhurbaşkanı'nın hanımı yapmıştı. Bayan Gül yapmıştı. Şikâyet etti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne sonra kocası Cumhurbaşkanı olunca geri çekti. Şimdi bu dava devam etse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitsem bu benim için iyi bir şey değil ki... Ben hazzetmiyorum böyle şeylerden. Zaten ülkenin bu hale sokulması bizatihi üzüntüyken bir de ben insanların dertlerini dertlendirmeye devam ettirmek istemiyorum. Biz mizah sanatçılarıyız, biz insanları mutlu etme üzerine meslek seçmişiz. Hem insanları mutlu ederken hem de bir taraftan dert vermek istemiyorum. İnsanlar o kadar üzüldü ki Metin ile benim halime. Üzülmelerine ben üzüldüm.

Metin'in damarlarından biri tıkalı, birinde stend var. Benim bel fıtığım var, iki kişi ile zor yürüyorum. Bunlara ne hakları var; yok karakolda ifade ver, yurtdışına çıkmayacağım diye her hafta imza at. Bunlar olacak şeyler değil. Neymiş, Cumhurbaşkanı'nın her gün bin kişiye söylediği 'haddini bil' lafını bir kişi de ona söylemiş. Böyle bir demokrasi yok.

"Siyasetle uğraşanların hoşgörüsü dört misli fazla olması gerekir"

İsmet İnönü'den itibaren her politikacının yüzüne taklidini yaptım. Karikatürleri çizildi. Onlarla şakanın ötesinde dalga geçildi. Cumhuriyet tarihinde olmadı böyle bir şey.

Kenan Evren döneminde tutuklandım, böyle bir şey yaşamadım. Onun için bizi yönetenlerin dikkatli olmaları lazım. Siyasetle uğraşanların hoşgörüsü dört misli fazla olması gerekir. Bu dönemin hoşgörü ile uzak yakın ilgisi olmayan bir dönem.

Bir anlamda da iyi oluyor diyebilirim, iktidarlar sonlarını böyle hazırlarlar. Ne kadar fazla giderse, sonu o kadar erken olur.

4 yıl 8 aya kadar hapisleri istenmişti

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezen ve Akpınar hakkında 21 Aralık 2018'de konuk oldukları Halk TV'de, Uğur Dündar tarafından sunulan 'Halk Arenası' adlı programda yaptıkları açıklamalar üzerine soruşturma başlatmıştı.

Gezen ile Akpınar'ın 'Cumhurbaşkanına alenen hakaret' suçundan 1'er yıl 2'şer aydan, 4'er yıl 8'er aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.