Gündem
Giriş Tarihi : 24-09-2021 01:41   Güncelleme : 30-09-2021 04:12

'Bebeklere yanlış aşılar yapıldı' iddiasına soruşturma

Sağlık Bakanlığı, 'bebeklere yanlış aşılar yapıldığı' yönündeki iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

'Bebeklere yanlış aşılar yapıldı' iddiasına soruşturma

Sağlık Bakanlığı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün 'bebeklere yanlış aşılar yapıldığı' iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Mevcut aşı güvenliği altyapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır. Bakanlığımız güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir.

"Hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermektedir"

Bu konuda dünyada en güçlü altyapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakârca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır.

"Öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ediyoruz"

İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir.

İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine Bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır.