Gündem
Giriş Tarihi : 26-08-2021 03:18   Güncelleme : 31-08-2021 03:41

Bakanlık duyurdu: Türk Silahlı Kuvvetleri Afganistan'dan ayrılıyor

Milli Savunma Bakanlığı, TSK unsurlarının Afganistan'dan tahliyesine başlandığını duyurdu.

Bakanlık duyurdu: Türk Silahlı Kuvvetleri Afganistan'dan ayrılıyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartların değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Afganistan'dan tahliyesine başlandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 2002'den bu yana Birleşmiş Milletler (BM), NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yaptığı anımsatıldı.

"Havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır"

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur. Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır.

"Türk Silahlı Kuvvetleri vatan toprağımıza geri dönmektedir"

Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır

Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir.