Gündem
Giriş Tarihi : 01-05-2021 01:03   Güncelleme : 05-05-2021 00:37

Bakan Soylu iddiaları reddetti: Alkol yasağı devam ediyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü söyleyen gazeteci Candaş Tolga Işık, izin belgesi açıklamasını ve 'alkol satış yasağı' ile ilgili iddialara verdiği yanıtı aktardı.

Bakan Soylu iddiaları reddetti: Alkol yasağı devam ediyor

Gazeteci Candaş Tolga Işık ile konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, e-başvuru üzerinden denetlemelerin sıkı olduğunu belirtirken, alkol yasağının ise kaldırılmadığını söyledi.

Gazeteci Işık'ın paylaşımları şöyle:

  • Az önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile konuştum, "17 günlük tam kapanma boyunca bakanlığımız tüm birimlerimiyle 24 saat nöbet sistemine geçtik. Şu ana kadar e-devlete başvuru 250 bini aştı. İlk gün 6 milyon kişi ziyaret etti. Vatandaşımıza ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz.

  • Burada dikkat etmemiz gereken nokta şu: Herkes istisna istiyor, ancak genelgede muafiyet verilen sektörler belli. Bu noktada pazara kadar görev kâğıdı, pazardan sonra hem görev kâğıdı, hem de e-başvuru üzerinden gelen talepler çok sıkı denetlenecek.

  • e-başvuru üzerinden gelen taleplerin belli istisnai sektörler dışında SGK kaydı olup olmadığına dikkat ediyoruz. SGK'sı olmayan bazı kapsam içindeki sektör çalışanları için de bir suiistimal olmaması için görev kâğıtları çok sıkı denetlenecek isterim.

"Herkes dışarda şeklinde bir algı oluşturanlara itibar etmeyin"

  • Çalıştırmadığı kişiyi çalıştırıyor gibi gösteren kurum da bunun sorumluluğunu taşır. Ayrıca Tüm illerin giriş-çıkış ve belli noktalarınnda (köprü, anacadde gibi) düzenli denetimler yapılıyor, bundan sonra da devam edecek. Bundan kaynaklı trafik yoğunlukları yaşanacak bu görüntüleri özellikle sosyal medyada paylaşıp kurallara uyulmuyor, 'herkes dışarda' şeklinde bir algı oluşturanlara itibar etmeyin. Şu ana kadar yasaklara uyum gayet iyi gidiyor.

  • Amacımız, evinde kurallara uyarak 17 günü geçiren vatandaşın hakkını yedirtmemek. Tam kapanma bittiğinde, 'milletçe vaka sayılarındaki düşüşle sabrettik ama buna değdi' diyebilmektir" dedi.

"Alkol yasağı tam kapanma boyunca devam edecek"

  • İçişleri Bakanı Soylu'ya alkol satış yasağının kalktığı yönündeki iddiaları da sordum, "Doğru değil, tam kapanma boyunca devam edecek. Kısıtlamalar başladığında (14 nisan) 63 bin olan vaka sayısını bugün 31 binlere getirdik. Demek ki aldığımız kararlar doğru..."