Çevre
Giriş Tarihi : 11-08-2021 01:58   Güncelleme : 15-08-2021 02:40

Bakan Pakdemirli açıkladı: Muğla'da 3 noktada yangınlar sürüyor

Türkiye'deki orman yangınlarına ilişkin son durum hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla'da 3 noktada yangının devam ettiğini bildirerek, "53 ilimizde çıkan 275 orman yangınının 272'sini kontrol altına aldık" dedi.

Bakan Pakdemirli açıkladı: Muğla'da 3 noktada yangınlar sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'deki orman yangınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor"

İşte, Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından satırbaşları:

(Milas yangını) Kanser gibi görünmeyen yerlerden, bir noktadan çıkabilen, devam eden bir yangınla karşı karşıyayız. Muğla'da 3 noktada yangın sürüyor. 53 ilimizde çıkan 275 orman yangınının 272'sini kontrol altına aldık.

Köyceğiz'deki yangından yerleşim yerlerine önemli bir tehdit yok, havadan ve karadan etkin mücadele ediyoruz.

Milli parklar arıcıların konaklaması için açılacak. Arıcılık sektörüne destekler sürecek.

"Hava gücümüzü Muğla'ya kaydırdık"

Büyük yangınlar son günlerde Muğla'da yoğunlaştığından hava gücümüzü buraya kaydırdık. Muğla'ya kaydırılan uçaklardan Türkiye orman yangınlarından çok daha yangın bulunan Yunanistan'a kaydırılması planlanmaktadır. Bugün itibarıyla hem Muğla'da, hem diğer bölgelerde yangınlar için görevlendirmediğimiz çok sayıda uçağımız ve hava aracımız var. Yani akut yangınları geçtiğimiz ve tek bir ilde yoğunlaştığı için şu an itibarıyla kapasite fazlamız var.

"Yunanistan'daki yangın yerleşim yerlerini tehdit eder hale gelmiş durumda"

Yunanistan'a gönderdiğimiz uçakların da 1 saat içinde geri çekilebileceğini unutmamamız lazım. Yunanistan'daki yangın ciddi boyutlara, yerleşim yerlerini tehdit eder hale gelmiş durumda. Yunanistan'a yardım için iki uçağın gönderilmesi planlanmaktadır. Kapasite fazlamız varsa komşularımıza göndermekten imtina etmemeliyiz diye düşünüyorum.

"Arıcılara kovan desteğini yüzde yüz artırarak ödeyeceğiz"

İklim değişikliği orman yangınlarında önemli etkenlerden. Yüzde 30'a varan meyveli orman ağacı olacak. Tohum stokumuz var, meyveli orman ağaçları da tercih edilecek.

Maalesef fazla bilgi kirliliği mevcut. 'Çam balı bitti, arılar öldü' gibi şeyler söyleniyor. Arıcılarımızın çoğu yaylada olduğu için aslında hasar çok az. Ama 'geriye nasıl döneceğiz, ormanlık alanımız azaldığı için buradaki popülasyonu nasıl sağlıklı bir şekilde sürdüreceğiz' gibi sorular var. Arıcılarımız endişe etmesin. Yangınlardan etkilenen arıcılara kovan desteğini yüzde yüz artırarak ödeyeceğiz. Çam balı üreticilerimize de 30/kg bal üretim desteği vereceğiz.

"Uçak alımı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz"

Bugüne kadar uçak kiralama yöntemine gidildi. 2019'dan sonra ise envantere uçak alımı için çalışmalar başlatıldı. 10 jandarma helikopteri yangınlarla mücadelede kullanılmak üzere hazır hale geldi. Uçak alımı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlk müdahale süremiz 12 dakikaya kadar düştü. Orman yangınlarıyla mücadelede bu durum önemli bir hale geldi. Yer araçlarının önemli bir kısmı orman teşkilatının envanterinde.