Gündem
Giriş Tarihi : 24-06-2021 03:59   Güncelleme : 01-07-2021 02:19

Bakan Koca'dan flaş açıklamalar: Aşılama 18 yaşa kadar indi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'na kadar nüfusun yüzde 70'ini aşılamayı hedeflediklerini belirterek, cuma günü 18 yaş üstünün aşılamasına başlanacağını açıkladı.

Bakan Koca'dan flaş açıklamalar: Aşılama 18 yaşa kadar indi

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaKoronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Önümüzdeki dönemde zorunlu olmadıkça kısıtlama uygulamak istemediklerini belirten Koca, ayrıca 18 yaş altı kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan gençleri de 1 hafta 10 gün içinde aşılamaya başlayabileceklerini bildirdi.

İşte, Bakan Koca'nın açıklamalarından satırbaşları:

Salgının kısa sürede sona ereceğine inancım tam. Kurban Bayramı'na kadar nüfusumuzun yüzde 70'ini aşılamayı hedefliyoruz.

Vefat tablosunu incelediğimizde, 65 yaş üzeri vatandaşlarda vefat sayılarının 2 kat fazla olduğunu gördük.

Aşıların ölümleri önemli ölçülede sınırladığına şahit oluyoruz.

Salgın süresince yaklaşık 50 bin insanımızı kaybettik. Kalp krizi teşhisleri salgın döneminde yüzde 50 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler yüzde 10'dan fazla arttı.

Salgınla karşılaşmadan önlemler, toplumumuzu korumak için tedbirler aldık ve şimdi de aşıyla salgından kurtulmanın eşiğindeyiz.

"Özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzerini aşılamak istiyoruz"

Dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yürütüyoruz. 'Günde 1.5 milyon doz aşı yapabiliriz' dediğimde inanmıyorlardı. Canları sağ olsun.

Hastalığı geçirdikten 45 gün sonrasında 65 yaş üzerinde vefatın iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Gelecek 3 yıl bu hasarı telafi etmekle geçecek.

Gelecek üç yıl boyunca ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı öngörülemese de 3-4 katı fazla ölüm beklenmektedir. Bu son derece hazin bir tablodur.

Özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken yapabilirsek toplumsal bağışıklığı o kadar hızlı sağlamış olacağız.

Cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes aşı randevusu alabilecek.

"45 yaş ve üzerinin yüzde 90'ını aşıladık"

100 milyon doz Sinovac aşısının gelmesi gerekiyordu. Gelen miktar 34 milyon. Biontech'ten 4.5 milyon doz aşı geldi. 30 milyona tamamlanması temmuzun ilk 4 gününü bulabilir. 

400 bin doz Sputnik V aşısı geldi. Gelecek süreçte iki aşı arasındaki 6 haftalık süreyi 4 haftaya çekebiliriz. Pandemiyi ülke gündeminden çıkarmak istiyoruz. Buna odaklanmış durumdayız.

Bazı ülkelere karantina uyguluyoruz 14 gün olarak. 1 Temmuz itibarıyla bunu biraz daha detaylandırmış olacağız. Belki bazı ülkelerde yasak koymak da gerekebilir.

Aşılama konusunda vatandaşımızı daha çok ikna etme çabası içinde olacağız. 45 yaş ve üzerinde yüzde 90'a varan aşılama oranına sahibiz.

"Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik, ancak Delta varyantı toplam 16 ilimizde görüldü"

18 yaş altı altı kronik rahatsızlığı olan kişileri de aşılama niyetindeyiz. Ancak bir netlik yok. Bilim Kurulu bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

Gençlerimizin bağışık olmalarıyla üniversiteler çok rahat açılabilecek.

Delta Plus'ı ülkemizde tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. Yoğunluklu olarak İstanbul'da görüldü.