Gündem
Giriş Tarihi : 29-10-2020 00:30   Güncelleme : 01-11-2020 00:56

Bakan Koca: Ortalama vaka artışı yüzde 85, İstanbul yüzde 62

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Son 1 haftada İstanbul'daki artışın yüzde 62 olduğunu belirten Koca, "Ortalama vaka artışı yüzde 85'den fazladır. Oran korkutucudur" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca: Ortalama vaka artışı yüzde 85, İstanbul yüzde 62

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 5 günlük İstanbul programı kapsamında ilk kez Ankara'nın dışında yapıldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, Sağlık Bakanı Koca başkanlığında saat 17.00'de Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimlik Toplantı Salonu'nda bir araya geldi.

Yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından Bakan Koca, basın açıklaması yaptı.

Bakan Koca'nın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"ORTALAMA VAKA ARTIŞI YÜZDE 85'TEN FAZLA"

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun Ankara dışında toplanması sıradan bir olay değildir.

Ortalama vaka artışı yüzde 85'den fazladır. Oran korkutucudur.

Balıkesir, Tekirdağ yüzde 96, Bilecik Düzce'de yüzde 99, Sakarya'da yüzde 76, Kırklareli'de yüzde 71, Kocaeli'de yüzde 63'tür. Tüm iller İstanbul'la temaslıdır.

İSTANBUL'DA DURUM KÖTÜ

İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.

Covid-19 testi pozitif çıkan her 10 kişiden 4'ü İstanbul'da.

Artış, İstanbul'a günlük gidiş gelişlerin fazla olduğu illerde de yüksektir.

Toplu ulaşım, büyük risk kaynaklarından. Toplu taşıma, kapalı yerlerde planlama istedik. Çözüme en çok ihtiyaç duyduğumuz konu toplu ulaşımdır.

Kurumlardan uzaktan erişim ayrıca istenmiştir. Sosyal mesafenin korunamadığı toplu ulaşım en büyük risk kaynaklarındandır. Yolculuk dolayısıyla risk süresi uzundur.

Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse bu durumda artış bir iken iki, iki iken dört şeklinde olmayacak. Bir iken üç, üç iken dokuz şeklinde tam bir tırmanış olacak. Çünkü virüs bir kişiden ortalama üç kişiye bulaşıyor.

İMAMOĞLU'NUN TOPLANTIYA ÇAĞRILMAMASI

Pandemi toplantısı değildi. İlçe belediye başkanları ile görüşüp İBB Başkanı ile görüşmeme durumu olabilir mi? Pazartesi günü ilçe belediye başkanları ile görüştük. Sonrasında İBB Başkanı rahatsızlandı. Geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bugün kendim aradım, arkadaşlarım yakın takipte. Genel durumu iyi, ateş bulgusu bugün itibariyle yok. Pandemi döneminin siyasi zemine çekilmesinin siyasilere bir şey kazandıracağını düşünmüyorum.

"HER ŞEY NORMAL GİDERSE BİZİM AŞIMIZ DA DEVREYE GİRER"

Bizim aşımız da muhtemelen nisan ayı itibarıyla devreye girer diye tahmin ediyoruz, her şey normal giderse.

"SEYAHAT KISITLAMASI DÜŞÜNMÜYORUZ"

İstanbul için seyahat kısıtlaması düşünmüyoruz. Vatandaşımız tedbir gösterirse bunun üstesinden geliriz.

"MÜZİKLİ ORTAMLARIN SAATİNİ DAHA ERKENE ALACAĞIZ"

Partiler anlamında gece 12'den sonra müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun erken saatlere çekilmesi de Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Özellikle İçişleri Bakanlığı'nın bunu erken saate almak konusunda çalışması olacak.

"GRİP AŞISINI ALMAK İÇİN ÇOK ÇABA SARF ETTİK"

Ortada olmayan bir aşının olduğu ifade edildi. Bunu net söylüyorum. Bu aşıyla ilgili firmalarla görüşüldü ama ortada bir aşı yoktu. O aşıyı almak için çok çaba sarf ettik. Daha detaylı söyleyeceğim var, söylemek istemiyorum.

"İSTANBUL'DA SON 1 HAFTADA YÜZDE 62 ARTIŞ OLDU"

İstanbul'da özellikle son 1 hafta içinde vaka artış oranı yüzde 62. Birkaç ilçeyi söyleyeyim, Büyekçekmece yüzde 123, Sarıyer yüzde 120, Bakırköy yüzde 104, Bayrampaşa yüzde 98, Kağıthane, Tuzla, Sancaktepe, Beykoz şeklinde gidiyor. İlçelerde yüzde 29'dan yüzde 123 arası artış sözkonusu. Türkiye'deki hasta sayısının yüzde 40'a yakınının İstanbul'da olduğunu söylemek istiyorum.